Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Nie będzie pomnika wysiedlonych Niemców na nowym cmentarzu

Redakcja MM
Redakcja MM
cmentarz bronowicka szczecin
cmentarz bronowicka szczecin Andrzej Szkocki
Fundacja Pamięć, która opiekuje się w Polsce niemieckimi mogiłami nie zamierza dokonywać masowych ekshumacji przy ulicy Bronowickiej.

- Od wielu lat ściśle współpracujemy z Zakładem Medycyny Sądowej PUM w Szczecinie w zakresie odnajdowanych, ekshumowanych szczątków żołnierzy niemieckich z II Wojny Światowej, ale także cywilnych ofiar wojny narodowości niemieckiej - mówi Iza Gruszka, kierownik biura fundacji. - W prowadzonych przez nas pracach
sondażowo-ekshumacyjnych nie naruszamy istniejącej infrastruktury, ograniczamy się jedynie do terenów, na których wykonanie ekshumacji jest technicznie możliwe. W tym konkretnym przypadku nie będziemy w stanie zerwać istniejącej drogi, a po zakończeniu ekshumacji wykonać nowej nawierzchni.

Fundacja nie zamierza też stawiać w tym miejscu głazu czy pamiątkowego pomnika.

- Nie przewidujemy również upamiętniania miejsc, w których pochowani są żołnierze czy też cywile niemieccy, których ekshumacja z powodów technicznych nie jest możliwa - dodaje Gruszka.

Szczątki odnajdowane w trakcie prowadzonej inwestycji są przekazywane do Zakładu Medycyny Sądowej, który po zakończeniu niezbędnych badań przekaże je z kolei
Fundacji celem dokonania pochówku na niemieckim cmentarzu wojennym w Glinnej.

- Wystąpiliśmy ponadto do władz miejskich i wojewódzkich, a także do prokuratury o zapewnienie nadzoru nad inwestycją ze strony Zakładu Medycyny Sądowej, aby szczątki ludzkie, na które natrafią ewentualnie pracownicy ekipy budowlanej, zostały wydobyte i zabezpieczone we właściwy sposób.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca podczas prac budowlanych na terenie nowego cmentarza przy ulicy Bronowickiej odkryto mogiłę w której znaleziono kości należące do trzech osób. Kości przeleżały w ziemi kilkadziesiąt lat. Były to szczątki cywilów w sile wieku. Według najbardziej prawdopodobnej wersji, popartej relacją niemieckiego świadka pochowano tutaj Niemców, którzy nie wytrzymali trudów wysiedleń z ziem przyznanych Polsce po drugiej wojnie światowej.

- Przez stację w Gumieńcach przejeżdżały transporty z wysiedlonymi Niemcami - mówi Marek Łuczak, historyk i autor monografii o szczecińskich dzielnicach. - Tych, którzy zmarli w drodze chowano w przypadkowych miejscach. Prawdopodobnie w pobliżu linii kolejowej będzie więcej pochówków. Słyszałem o odkryciu podobnej mogiły w rejonie ulicy Husarów, która znajduje się w sąsiedztwie stacji.

W tym miejscu podczas prac odkryto mogiłę ze szczątkami trzech osób.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto