Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oddaj krew podczas porodu, uratuj komuś życie

Redakcja MM
Redakcja MM
Sebastian Wołosz
Do 24 października w Szczecinie i Policach trwają Dni Krwi Pępowinowej. Ta wyjątkowa krew ma niezwykłe właściwości i pozwala leczyć pacjentów z przeróżnymi schorzeniami.

Krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień. W Polsce jest ona najczęściej bezpowrotnie tracona. Aby to zmienić, Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia, regularnie organizuje Dni Krwi Pępowinowej.

- Od wielu, wielu lat w celu pozyskania komórek macierzystych pobierano je ze szpiku kostnego. Okazało się jednak, że źródłem komórek macierzystych jest też krew pępowinowa - mówi Ewa Barwikowska, konsultantka medyczna Polskiego Banku Komórek Macierzystych. - Od tego momentu stała się ona tak ważna. Komórki macierzyste są bowiem bezcenne i mogą pomóc każdemu z nas. Posiadają unikatowe zdolności do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, np. mięśniowe, nerwowe, komórki krwi, które dają początek tkankom naszego organizmu.

Komórki macierzyste wykorzystuje się do leczenia blisko 70 groźnych chorób, m.in. białaczki, nowotworów, ziarniaków, chorób krwi. Jest również wykorzystywana w trzech

gałęziach: hematologii, onkologii i medycynie regeneracyjnej. Co ważne, terapia z wykorzystaniem komórek macierzystych to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi medycyny.

Krew pępowinową, która zawiera życiodajne komórki macierzyste, pobiera się podczas porodu. Jej pobranie trwa kilka minut, jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne zarówno dla rodzącej kobiety, jak i dla jej dziecka.

- Wszystko odbywa się po narodzinach dziecka, po odcięciu pępowiny, kiedy maluszek leży już na piersi mamy - mówi Ewa Barwikowska. - W tym czasie krew pobierana jest z łożyska do ostatniej kropelki. Krew jest następnie zamrażana i przekazywana kurierowi, który przewozi krew do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, tam jest wykonywana preparatyka i tam, w związku z tym, że mamy Dni Krwi Pępowinowej, jest ona przekazywana na cele publiczne. Zostaje ona wykorzystywana, jeśli pojawi się taka potrzeba.

W trakcie Dni Krwi Pępowinowej w wybranych szpitalach pobrania odbywają się bezpłatnie. W szpitalu w Zdrojach i Policach trwają one do 24 października oraz od 12 do 14 listopada tego roku. Mamy, które chcą oddać podczas porodu krew pępowinową na cel publiczny, muszą zgłosić się do konsultantki obecnej na miejscu w szpitalu lub do lekarza, który opiekuje się nimi przed, po i w trakcie porodu.

Paulina Targaszewska


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto