Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Obietnica" ze Szczecinem w tle trafia na ekrany. Wieczorem premiera z gwiazdami [wideo]

Redakcja MM
Redakcja MM
Redakcja MM
W filmie "Obietnica" Anny Kazejak zobaczymy m.in. sceny w szczecińskich tramwajach, nad jeziorem Głębokim, na Trasie Zamkowej, Wałach Chrobrego, w okolicach jeziora Dąbie oraz w Centrum Kształcenia Sportowego przy ul. Rydla. )


Zobacz również: Uroczysta premiera filmu "Obietnica" nakręconego w Szczecinie. "To magiczne miejsce" [wideo]



Paulina Targaszewska
[email protected]

Zdjęcia do filmu kręcone były w czerwcu i lipcu ubiegłego roku. Efekt końcowy zobaczymy w kinach już dziś. Premierę zaplanowano na godzinę 18 w kinie Helios.

Miłość Lili i Janka

W lutym ubiegłego roku w naszym mieście odbyły się castingi do filmu. Przyszło na nie wielu młodych ludzi. Ostatecznie wybrano blisko tysiąc najlepszych. Wszystkich zobaczymy w filmie "Obietnica" (pierwotny tytuł to "Słowo"), do którego sceny kręcono w Szczecinie i jego okolicach.

- Szczecin został wybrany na tło wydarzeń już na etapie tworzenia scenariusza filmu - mówi Łukasz Dzięcioł z Opus Film, producent filmu. - Szukaliśmy miasta nie ogranego filmowo, które znajduje się pomiędzy Warszawą a Kopenhagą, bo w "Obietnicy" obecny jest też duński wątek. Szczecin był dla nas kompletną nowością, ale świetnie nam się w nim pracowało.

Film opowiada o nastoletniej miłości dwojga głównych bohaterów - Lili i Janka. Ma ona jednak poza oczywistą - jasną stroną - także ciemny aspekt. Lila pod pozorem grzecznej dziewczynki skrywa swoja drugą twarz. Chce jasnych kryteriów, chce nagrody za dobro i kary za zło. Janek będzie musiał więc zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd - pocałunek z inną dziewczyną. Oboje nie spodziewają się jednak, że konsekwencje ich czynów mogą rzutować na całe ich życie.

Piekielnie zdolne pokolenie

Autorami scenariusza są Magnus von Horn i Anna Kazejak, która jest także reżyserką filmu.

- Inspiracją dla powstania tej historii były prawdziwe wydarzenia, mające miejsce w ostatnich latach w kraju i za granicą - mówi Anna Kazejak. - Nie chodzi tu jednak tylko o Polską rzeczywistość, ale o spojrzenie na naszą europejską kulturę, na procesy zachodzące podskórnie, których spektakularne efekty krzyczą do nas z pierwszych stron gazet.

W obsadzie filmu główne role Lili i Janka zagrali Eliza Rycembel i Mateusz Więcławek, debiutanci wyłonieni w ogólnopolskim castingu. Wspiera ich doborowa ekipa aktorska: Andrzej Chyra ("W imię"), Magdalena Popławska ("Lęk wysokości"), Jowita Budnik ("Papusza"), Barłomiej Topa ("Drogówka"), Dawid Ogrodnik ("Chce się żyć"). W "Obietnicy" zobaczymy również, między innymi, Nikodema Rozbickiego, który debiutował w głośnym "Bejbi blues" Katarzyny Rosłaniec oraz Luxurię Astaroth, modelkę, znaną z przebojowych klipów rapera Donatana "Nie lubimy robić" (z albumu "Równonoc") oraz "My Słowianie".

- Nadchodzi nowe, piekielnie zdolne pokolenie! Możliwość oglądania tych młodych ludzi w akcji była dla mnie szokiem i uświadomiła mi moje własne ograniczenia. Przyszłość należy do nich - mówi Dawid Ogrodnik o młodych aktorach, z którymi pracował na planie "Obietnicy".

Akcja na Pomorzanach

W filmie zagrało także blisko tysiąc statystów, głównie ludzi młodych. Wszyscy są mieszkańcami naszego regionu. Wśród nich znalazł się też Tomasz Lam, które swoje wrażenia z pracy na planie opisał na blogu www.szczecinblog.pl. Zagrał m.in. w scenie w tramwaju.

- Dwa stare wagony 105Na bez reklam, bez zaklejonych szyb. Reżyserzy podzielili nas na dwie grupy typując: pierwszy wagon, drugi wagon. Ja załapałem się do drugiego wagonu - opisuje Tomasz Lam. - Ruszyliśmy w drogę i kiedy dojeżdżaliśmy na miejsce okazało się, że musimy pojechać na Pomorzany i wrócić, ponieważ przystanek który brał udział w nagraniu, znajdował się po stronie Odry. Pomorzany to jedno z miejsc, które statyści z "Obietnicy" zapamiętają chyba bardzo dobrze. Czekając na sygnał z Wałów zrobiliśmy chyba z sześć kółek po pętli. Po powrocie do bazy, czyli na pętlę Gocław postawiono nam "catering" w postaci czajnika, kubków, oraz kawy i herbaty. Dostaliśmy również bułkę z wkładką. Bez mała 12 godzin trwała moja przygoda z filmem "Obietnica", dzięki której być może kilka sekund będzie można zobaczyć moją sylwetkę, albo i twarz. Chętnym do kariery statysty muszę powiedzieć jasno: statystowanie, granie w filmie to tak naprawdę okropne nudy, scenę trwającą kilka sekund gra się czasem nawet kilka godzin, powtarzając bez przerwy jeden element, aż do znudzenia. Ale nie ukrywam, że jest to niesamowita satysfakcja, bo kwestie wynagrodzenia przemilczmy - stawki nie zmieniły się od kilkunastu lat.

O reżyserce
Anna Kazejak to reżyserka filmowa i scenarzystka. Już jej pierwszy film dokumentalny "Plus" zrealizowany w szkole filmowej został zauważony przez selekcjonerów festiwalowych, co skutkowało pokazami filmu na festiwalach dokumentalnych na całym świecie. Debiutem Kazejak był film "Skrzydlate świnie", w którym zagrała plejada polskich gwiazd m.in. Cezary Pazura, Agata Kulesza, Paweł Małaszyński. Film może pochwalić się wysokim wynikiem frekwencyjnym - ponad 350 tys. widzów oraz emisją w większości polskich stacji telewizyjnych. Anna Kazejak ma na swoim koncie również filmy dokumentalne oraz seriale telewizyjne, w tym polską wersję cenionego serialu HBO "Bez tajemnic".

Filmy kręcone w Szczecinie:
Młode Wilki - rok 1995. Film opowiada o 19-latkach szukających szczęścia i wielkich pieniędzy. Realizowany był w Szczecinie (plac Grunwaldzki, okolice jeziora Głębokie, Wieża Quistorpa, ul. św. Wojciecha, Wały Chrobrego, plac Żołnierza) oraz w Międzyzdrojach (hotel Amber Baltic). W filmie zagrali m.in. Jarosław Jakimowicz, Piotr Szwedes, Henryk Bista, Jan Nowicki i Paweł Deląg.
Ławeczka - rok 2004. Współczesny Szczecin. Trzydziestoparoletnia Kasia pracuje jako kelnerka na statku wycieczkowym kursującym po Odrze. Samotnie wychowując dziecko, boryka się z ciągłym brakiem pieniędzy. Jej marzeniem jest przeżycie wielkiej miłości. Pewnego dnia spotyka Piotra (zagrał go Artur Żmijewski). Oboje orientują się, że kiedyś zawarli znajomość, jednak mężczyzna nie pamięta, w jakich okolicznościach. Niebawem Piotr porzuca dla Kasi towarzystwo długonogiej Andżeli.
Moja Angelika - rok 1999. Scenariusz oparto na autentycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w Szczecinie zimą 1996 r. Policja urządziła obławę na dwoje młodych ludzi podejrzanych o morderstwo. Okazuje się, że poszukiwana dziewczyna (Monika Kwiatkowska) została sprzedana do pracy w domu publicznym w Hamburgu, gdzie była świadkiem morderstwa jednej ze swoich koleżanek. Mimo wyjazdu do Szczecina, nadal jest poszukiwana przez mafię. Z pomocą swojego chłopaka (Radosław Pazura), postanawia uciec.
Skarga - rok 1991. Film oparty na faktach. Opowiada tragedię rodziny, która poszukuje syna zabitego w drodze do Zasadniczej Szkoły Budowy Okrętów w grudniu 1970 roku. W filmie można zobaczyć m.in. stocznię, Technikum Budowy Okrętów, al. Wojska Polskiego i ul. Kaszubską.
Sprawa pilota Maresza - rok 1955. Tytułowy kpt. Piotr Maresz, uczestnik walk dywizjonów polskich w Wielkiej Brytanii, wraca po wojnie na łono ojczyzny i podejmuje pracę w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Szczecin oglądamy przez pryzmat lotniska pasażerskiego w Dąbiu, skąd wylatują piloci do Warszawy. To krótkie ujęcia na początku filmu oraz sensacyjna scena finałowa - z wyskakiwaniem z pędzącego samolotu, walką oraz pościgiem (z użyciem motocykli, gazików i psów) za czarnym charakterem, Surowcem (Leon Niemczyk).
Cała naprzód - rok 1966. Przygodowa opowieść o marynarzach (Z. Cybulski i Z. Maklakiewicz), którzy zatrzymani ulewą po zejściu na ląd w porcie szczecińskim, opowiadają o swoim życiu i przygodach.


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto