MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe inwestycje zmienią nasze miasto

Sylwia Cyza
Sylwia Cyza
Na miejscu kultowych budynków takich jak „Odra”, czy „Dana” już wkrótce staną nowe, które zmienią krajobraz miasta.

„Oxygen” w grudniu 2009

Biurowiec powstaje przy skrzyżowaniu al. Wyzwolenia z ul. Malczewskiego. Ma być wygodny, nowoczesny, a jego wygląd ma doskonale wkomponować się w krajobraz centrum. Do budowy ma zostać użyte głównie szkło i aluminium. Już dziś wiadomo, że parter budynku zajmą banki, fitness, coffee bar oraz salonik prasowy. Wyżej powstaną biura.

- Parter biurowca został przeznaczony na dział usługowy – mówi Krzysztof Kwapis, z firmy Echo Inwestment. – Mamy nadzieję, że ten wysokiej klasy budynek zaspokoi potrzeby naszych klientów.

Zobacz również: Oto Oxygen

Biurowiec Oxygen w grudniu 2009 roku

Całkowita powierzchnia budynku przeznaczona na wynajem to 14 000 metów kwadratowych. Oferta przystosowana jest nie tylko dla dużych, ale również małych firm. Budynek to 9 kondygnacji i 181 miejsc parkingowych.

Apartamentowiec wyższy od Radissona

Warszawska firma J.W. Construction w miejscu Dany chce zbudować 30-piętrowy apartamentowiec. Firma kupiła od miasta teren u zbiegu ulic Wyzwolenia i Odzieżowej. Należą do niej budynki, w których mieściły się zakłady odzieżowe Dana – zabytkowa kamienica i wieżowiec. Na ich miejscu już wkrótce ma stanąć wielofunkcyjny budynek z apartamentami mieszkaniowymi. Spółka J. W. Construction chce zaadaptować do swych celów istniejącą zabudowę przedwojenną i postawić obok 30-piętrowy nowoczesny obiekt.

Przeczytaj: W centrum powstanie budynek wyższy od Radissona

Dana: Następna w kolejce do rozbiórki

Autorem projektu jest architekt Ed Jankins z pracowni Laguarda Low Architects LLC Dallas z Texasu. Bryła budynku ma być ukształtowana w formę żagla i zamykać oś widokową al. Wyzwolenia. Koniec prac jest przewidywany na rok 2010.

Galeria „Kaskada” w 2010 roku

Galeria handlowa powstanie w miejscu byłego teatru lalek „Pleciuga” oraz zakładu „Odra”. Galeria to ponad 42. tyś m kw. na trzech poziomach. Planowane jest otworzenie 145 markowych sklepów i punktów usługowych. Galeria Kaskada będzie zlokalizowana w ścisłym centrum Szczecina, w pobliżu Placu Żołnierza Polskiego. Dla klientów będzie 1250 miejsc parkingowych na wielopoziomowym parkingu.


Wizualizacja Kaskady po kosmetycznych poprawkach

Zobacz jak znikała Odra z centrum Szczecina (wideo+zdjęcia)

Inwestycja na Kępie Parnickiej
W jaki sposób zmieni się Kępa Parnicka? Powstanie na niej kompleks ekskluzywnych apartamentowców i pięciogwiazdkowe usługi hotelowe. Całość zbudowana zostanie na terenie 14 tysięcy metrów kwadratowych, które kupiła firma SGI Baltis. Łączna powierzchnia apartamentowców wyniesie około 15 tysięcy metrów kwadratowych.
Ekskluzywne apartamenty, pięciogwiazdkowy hotel - tak zmieni się Łasztownia. Firma SGI Baltis zaczęła właśnie prace na Kępie Parnickiej. Przygotowanie terenu do budowy potrwa do marca.

Przeczytaj więcej: Rusza ogromna inwestycja na Kępie Parnickiej

Na terenie Lodimexu planowana jest nowoczesna i przestronna zabudowa, wzorowana
na zachodnioeuropejskich koncepcjach zagospodarowania nabrzeża. Dzięki temu możliwe będzie przywrócenie funkcji ogólnomiejskich tej części Śródodrza. Teraz na działce o powierzchni 14 tys. metrów kw. znajduje się 7 budynków przeznaczonych do rozbiórki.

Nowa „Pleciuga”

Oddanie do użytku nowej siedziby teatru planowane jest na pierwszy kwartał 2009 r. Budynek wykonuje firma ECE, która stawia go na potrzeby miasta Szczecin i Teatru Lalek Pleciuga w ramach projektu budowy centrum handlowego Galeria Kaskada.

Nowa „Pleciuga” będzie miała 16,2 m wysokości, ok. 3,5 tys. m kw powierzchni całkowitej i kubaturę ponad 15 tys. m sześciennych. Głównym wykonawcą nowego Teatru Lalek Pleciuga jest firma Erbud S.A., Oddział Szczecin, zaś autorami projektu architektonicznego są architekci ECE i szczecińskiej pracowni architektonicznej Dedeco.


Przeczytaj: Pleciuga już z "wiechą"

- Nowy Teatr Lalek Pleciuga będzie miał trzy kondygnacje. Parter to przede wszystkim strefa widza: znajdzie się tu główna sala teatralna z widownią na 298 miejsc, przestronny, ok. 200-metrowy hall, doświetlony naturalnym światłem, sala kameralna, pomieszczenia edukacyjne, a także barek – mówi Piotr Landowski, ze szczecińskiego magistratu. - W pobliżu sceny dogodnie zlokalizowano pomieszczenia warsztatowe, gdzie będą powstawać dekoracje.

Koszt prac to ok. 35 milionów złotych.

„Mercure” zamiast „Arkony”

Na miejscu „Arkony” ma powstać czterogwiazdkowy hotel „Mercure”.

- Nie została jeszcze podjęta decyzja o terminie budowy nowego hotelu, który zastąpi wyburzoną Arkonę - mówi Ireneusz Węgłowski, wiceprezes zarządu Orbis SA. - Decyzja zależeć będzie od dalszego rozwoju sytuacji gospodarczej i kształtowania się cen na usługi budowlane. Podstawą do skierowania projektu inwestycyjnego do realizacji jest pozytywny rachunek ekonomiczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto