Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawigatorzy ze Szczecina wygrali ogólnoeuropejski konkurs

Redakcja MM
Redakcja MM
Redakcja MM
Naukowcy z Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Szczecinie wygrali ogólnoeuropejski konkurs na wykonanie prac badawczo-rozwojowych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Zbadają i zwiększą możliwość zastosowania systemu nawigacyjnego EGNOS, używanego do tej pory głównie w lotnictwie, na obszarze morskim.

– Badania dotyczą promocji zastosowania systemu EGNOS – wyjaśnia Bogna Bartkiewicz, rzeczniczka prasowa AM w Szczecinie. – To europejski system satelitarny różnicowy wspomagający satelitarne systemy nawigacyjne, w tym GPS. Podaje nie tylko poprawki do pozycji GPS, zmniejszając jego błąd z ok. 10 m do 1 m, ale również informuje o maksymalnym przewidywanym błędzie pozycji i tym samym zwiększa dokładność i wiarygodność danych pozycji.

Do tej pory wspomniany system wspierał przede wszystkim nawigację lotniczą. Teraz Europejska Agencja Kosmiczna chce zwiększyć jego zastosowanie w obszarze morskim.

– Jego praca będzie szczególnie istotna w operacjach portowych, gdzie zwiększy ich bezpieczeństwo – mówi dr hab. inż. Lucjan Gucma, kierownik projektu, dyr. Instytutu Inżynierii Ruchu Morskiego szczecińskiej Akademii Morskiej.

Celem projektu (EMPONA) jest określenie możliwości zastosowania systemu EGNOS w dziedzinie morskiej, a w szczególności na akwenach portowych. Kierownik projektu informuje, że praca będzie się składała z dwóch głównych części:

eksperymentalnej – realizowanej na m/s Nawigator XXI, na którym partner Akademii – Niemiecka Agencja Kosmiczna przeprowadzi sesję pomiarową określania położenia statku;

symulacyjnej – realizowanej na symulatorze mostka w Centrum Inżynierii Ruchu Morskiego uczelni (na elektronicznych mapach nawigacyjnych symulowane będą parametry pomiarów EGNOS przeprowadzone na statku).

Akademia Morska w Szczecinie jest liderem konsorcjum, które tworzy wraz z Niemiecką Agencją Kosmiczną. Realizacja projektu ruszyła na początku listopada. Trwać będzie 16 miesięcy, a budżet wynosi 250 000 euro. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA, ang. European Space Agency), to jedna z głównych agencji kosmicznych na świecie, jej celem jest eksploracja i wykorzystanie przestrzeni kosmicznej.

ESA prowadzi liczne misje sond kosmicznych i wystrzeliwuje satelity okołoziemskie. Zatrudnia ok. 2 tys. osób ze wszystkich krajów członkowskich (m.in. naukowców, inżynierów, informatyków). Jej budżet szacuje się na ok. 4 mld euro rocznie. Polska jest członkiem ESA od września 2012 roku.


od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto