Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naszą zimę ociepla El Niño

Emenefix
Emenefix
Szczecin zimą jest jednym z trzech biegunów ciepła w Polsce. Uniwersyteccy naukowcy ustalili, że między innymi przez... prądy morskie na oceanach.

Oprócz Szczecina sa to również Tarnów i Słubice. Szczególnie wyraźnie widać to właśnie w okresie zimowym, kiedy pogoda jest łagodniejsza niż w pozostałej części Polski.

Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie postanowiliśmy znaleźć wśród autorytetów klimatologicznych w naszym regionie.

Według naukowców czynników jest kilka: bliskość morza i mas powietrza znad Atlantyku oraz… zjawisko El Niño.

To wszystko wina Bałtyku

Jak twierdzi prof. zw. dr hab. Czesław Koźmiński oraz prof. dr hab. Roman Marks z Zakładu Klimatologii i Meteorologii Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego zauważyć można istotne różnice pomiędzy klimatem wokół Szczecina i reszty kraju.

 

- Wody Bałtyku są pewnego rodzaju kanałem „pompującym” ciepłe i wilgotne masy powietrza. I tak się składa, że między październikiem a lutym ten proces się nasila. Cechuje nas bardzo dynamiczna zmienność warunków klimatycznych. Dzięki temu zmiany pogody, które w Polsce trwają przez kilka dni u nas mogą się „rozegrać” w ciągu jednego dnia – mówi prof. Koźmiński.

– Nasze badania wskazują, że występuje znaczne przyspieszenie nadejścia pierwszych dni zimy, natomiast wiosna również przychodzi szybciej. Są to znaczne różnice, rzędu 7 – 10 dni. Wokół samego Szczecina wytworzył się specyficzny miejski mikroklimat, dzięki któremu temperatura na terenie miasta nierzadko jest większa o 3 stopnie niż na terenie całego województwa.

Jaka zima w tym roku w Szczecinie?

Co ciekawe, Szczecin to miasto, na które w największym stopniu w Polsce, działają odległe zjawiska El Nino i El Nina na Oceanie Atlantyckim. Wiele osób zastanawia się zapewne jaka będzie tegoroczna zima w Szczecinie?

 

O to zapytaliśmy z kolei prof. Romana Marksa z Zakładu Klimatologii i Meteorologii Morskiej.

 

– Obserwując razem ze studentami zachowanie Oceanu Atlantyckiego doszliśmy do wniosku, że prawdopodobnie tegoroczna zima, w odróżnieniu od poprzedniej, będzie śnieżna i chłodniejsza. Pewność będziemy mieć w środku grudnia, gdy można będzie z większym powodzeniem przewidzieć zimową pogodę na dłuższy czas – tłumaczy prof. Marks.

 

A o jakiej zimie Wy marzycie? Czekamy na komentarze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto