Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogoda na marzec w województwie zachodniopomorskim. Wiosna szybko do nas nie zawita

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Dywan krokusów na Jasnych Błoniach w Szczecinie
Dywan krokusów na Jasnych Błoniach w Szczecinie archiwum gs24.pl
O nadchodzącej kalendarzowej wiośnie i prognozach na tę prawdziwą rozmawiamy z Krzysztofem Ściborem z Biura Prognoz Pogody Calvus.

Marzec to taki miesiąc, że niemal każdy z nas codziennie wstając rano z łóżka liczy, że za oknem będzie już dużo słońca, a temperatury będą zwiastować wiosnę.

I słusznie, bo to przecież właśnie w marcu przychodzi do nas kalendarzowa wiosna.

Co to znaczy kalendarzowa wiosna?

Początek kalendarzowej wiosny zawsze to 21 marca. Tym razem będzie to wtorek. Potrwa do 20 czerwca, który również wypada we wtorek, by ustąpić miejsca najcieplejszej porze roku, czyli latu. Amatorzy wiosny mogą ucieszyć się na wieść, że w 2023 roku astronomiczna wiosna zawita do nas dzień wcześniej, niż ta kalendarzowa. Już 20 marca, czyli w poniedziałek, rozpocznie się astronomiczna wiosna. Dlaczego? Wszystko zależy od równonocy wiosennej, która przypada zazwyczaj właśnie na 20 lub 21 marca. Słońce przez pół roku będzie oświetlać mocniej półkulę północną, a w dzień równonocy długość dnia i nocy będą prawie równe. Ten pierwszy dzień wiosny tradycyjnie w Polsce to Dzień Wagarowicza. Ta nieformalna tradycja (do której obchodów nie zachęcamy) jest prawdopodobnie znana wszystkim uczniom w Polsce. Polega na uchyleniu się od obowiązku nauki przez młodzież właśnie pierwszego dnia wiosny kalendarzowej. Przyczyną chęci ucieczki z lekcji jest zazwyczaj wiosenna, ciepła pogoda. Jeśli warunki atmosferyczne są sprzyjające, uczniowie zamiast pójść do szkoły, wolą spędzić czas na świeżym powietrzu i łapać promienie wiosennego słońca. By zapobiec obchodom tego „święta”, wiele szkół decyduje się na poluźnienie 21 marca planów lekcji i organizację imprez lub wyjść poza mury placówki. Idą też często nad wodę, by topić Marzannę.

Topić Marzannę?

To też taki zwyczaj. Marzanna w tradycji słowiańskiej to bogini zimy i śmierci, ale także odrodzenia. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem (kultywowanym w niektórych regionach Polski do dziś), stworzoną na podobieństwo bogini kukłę, zazwyczaj wypełnioną słomą, palono lub topiono właśnie pierwszego dnia wiosny. Pozbycie się kukły miało zapewnić obfite plony w nadchodzącym roku. Marzannę, zwaną także Mareną, Moraną, Morą, Śmierdziucha czy Śmiercią, owijano białym płótnem, przyozdabiano biżuterią i wstążkami. W „ostatnim spacerze” kukle towarzyszył cały orszak, a ją samą maczano w każdej napotkanej kałuży czy mijanym zbiorniku wodnym. Wieczorem młodzież wyprowadzała Marzannę nad wodę, podpalała i wrzucała do wody. Co ciekawe, wspomniany obrzęd praktykowano w pierwszy dzień wiosny (tj. 21 marca) dopiero od XX wieku. Wcześniej dzień topienia Marzanny wypadał w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Ale w marcu czeka nas jeszcze jedno ciekawe zjawisko kalendarzowe.

Jakie?

Zmiana czasu z zimowego na letni.

Kiedy ma to nastąpić?

Ta zmiana czasu z zimowego na letni przypada zawsze w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że zmiana czasu w 2023 roku będzie miała miejsce w nocy z 25 na 26 marca.

Co to oznacza?

Zmiana czasu na letni oznacza, że będziemy przestawiać zegarki o jedną godzinę do przodu, czyli z 2:00 na 3:00.

To wtedy śpimy dłużej czy krócej?

Niestety, zła informacja dla wszystkich śpiochów - tej nocy spać będziemy krócej. Pocieszający jest jednak fakt, że szybciej będzie jasno. Ale to nie wszystko.

Co jeszcze przyniesie nam marzec?

Wiosnę meteorologiczną, która trwa od 1 marca i trwa do końca maja.

To jaki będzie ten marzec w tym roku?

Raczej chłodny, by nie powiedzieć zimowy. Ale niskie temperatury będą się przeplatały z wyższymi (ale nie wysokimi). Bo w końcu „w marcu jak w garncu". W pierwszej połowie marca raczej nie możemy się spodziewać wysokich temperatur. Ma być zimno i to do 20 marca. Ma padać dość często śnieg. Po 20 maca powinno być już cieplej, bo prognozy długoterminowe mówią, że w marcu czeka nas temperatura zgodna z długoletnią normą.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto