Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na egzamin trzeba przynieść lupę

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Na zdawanie geografii na poziomie podstawowym zdecydowało się 1230. uczniów, natomiast na poziomie rozszerzonym 688. Natomiast historię muzyki zdaje tylko 20 osób, w tym 9 na poziomie podstawowym i 11 na rozszerzonym.

- Dla maturzystów zdawanie dwóch egzaminów jednego dnia jest dość uciążliwe, możliwe, że właśnie dlatego niewielu z nich zdecydowało się zdawać historię muzyki – komentuje Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu. – Natomiast w przypadku geografii to od wielu lat jest to jeden z najpopularniejszych przedmiotów.

Na maturę z geografii zdający powinni zabrać ołówek, gumkę, linijkę, a także lupę do czytania map i kalkulator. W przypadku historii muzyki niezbędny będzie odtwarzacz do płyt cd z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami.

Egzamin z geografii na poziomie podstawowym trwa 120 minut, natomiast na poziomie rozszerzonym 150 minut. W wersji podstawowej maturzyści muszą wykonać 30 zadań, a na poziomie rozszerzonym 35.

- Cały egzamin oparty jest na tekstach źródłowych. Podstawą są mapy, ale młodzi ludzie muszą też korzystać z konturów, zestawień, danych z roczników statystycznych, a także innych tekstów – wyjaśnia Zofia Hryhorowicz. – Maturzyści zdają ze wszystkich działów geografii, to jest z geografii fizycznej, społecznej i polityczno-gospodarczej.

Maturę z historii muzyki można przyrównać do egzaminu z literatury. Zdający dostają płytę cd do odsłuchania, następnie odpowiadają na pytania związane z tym, czego słuchali.

- Muszą znać pojęcia, mieć świadomość historii muzyki, umiejętność rozpoznania nut oraz oczywiści znać autorów kompozycji – dodaje Zofia Hryhorowicz.

W tym tygodniu na maturzystów czeka jeszcze egzamin z biologii, która była trzecia na liście najpopularniejszych przedmiotów do wyboru za WOS-em i geografią. Wybrało ją 1136 maturzystów.

Zobacz też:

Waszym zdaniem:

Zdjęcia:

Zachęcamy do opisywania Waszych wrażeń na naszym redakcyjnym blogu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto