Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

MM Trendy: Rozdajemy książki [konkurs]

Paulina Targaszewska
Paulina Targaszewska
Przyszedł czas na kolejny Literacki Czwartek z MM Trendy! Dziś ...
Przyszedł czas na kolejny Literacki Czwartek z MM Trendy! Dziś ... Paulina Targaszewska
Przyszedł czas na kolejny Literacki Czwartek z MM Trendy! Dziś mamy dla was zestaw dwóch książek: "Chłopiec z listy Schindlera" Leona Leysona oraz "Francieszek. Papież, który się uśmiecha" Andrei Tornielli.

Jak co czwartek MM Trendy rozdaje książki. Dziś mamy dla was zestaw dwóch książek: "Chłopiec z listy Schindlera" Leona Leysona oraz "Francieszek. Papież, który się uśmiecha" Andrei Tornielli.

"Chłopiec z listy Schindlera" Leon Leyson
"Chłopiec z listy Schindlera" to poruszająca historia Leona Leysona. Żydowski chłopiec miał ledwie dziesięć lat w chwili wybuchu drugiej wojny światowej. To był początek gehenny jego narodu. Hart ducha, spryt, ale przede wszystkim szczęście - te cechy sprawiły, że udało mu się uniknąć losu milionów jego rodaków. Chłopiec nie tylko przeżył Szoah, ale i zdołał osiągnąć wiele w swoim "życiu po zagładzie. Ukończył renomowaną uczelnię w Stanach Zjednoczonych. Został wykładowcą. Jako świadek Holocaustu otrzymał doktorat honoris causa.

"Moje pierwsze wrażenie z Płaszowa - że to piekło na ziemi - nigdy się nie zmieniło" - to jednozdaniowe wyznanie Leysona, dotyczące przeżyć w płaszowskim obozie koncentracyjnym, to najtrafniejsza konstatacja tego, co w czasie hitlerowskiej okupacji zobaczył, i czego na własnej skórze doświadczył. "Ale potem zdarzył się cud" - pisze kilka zdań dalej Leon Leyson. - "Dowiedziałem się, gdzie mieszkają Żydzi od Schindlera".

Leon Leyson swoją książką chciał między innymi spłacić moralny dług Oskarowi Schindlerowi za uratowanie życia. Temu samemu niemieckiemu przedsiębiorcy, o którym Steven Spielberg nakręcił swój głośny film. "Leon Leyson był niezwykłym człowiekiem" - przyznał reżyser. - "Na zawsze będę mu wdzięczny za jego świadectwo, które zachowamy dla potomności, by przyszłe pokolenia mogły inspirowąć się jego wspaniałym życiem".

"Franciszek. Papież, który się uśmiecha" Andrea Tornielli
"Jak sam powiedział w homilii wygłoszonej podczas w watykańskim kościele Świętej Anny 17 marca, za najważniejsze Franciszek uznaje przesłanie o miłosierdziu" - to jedno zdanie mieści w sobie praktycznie cały sens książki Andrei Torniellego. "Franciszek. Papież, który się uśmiecha" to próba zdefiniowania fenomenu - nomen omen - miłościwie dziś katolickiemu światu panującego człowieka. Fenomenu jego popularności, która z powodzeniem konkurować może o miejsce w kanonie światowej popkultury z medialnością "papieża Polaka" Jana Pawła II.

Bardzo sugestywna jest okładka książki Torniellego. Widzimy w niej rozpoznawalny i nie dziwiący już nikogo obraz uśmiechniętego papieża Franciszka, z którego palca wskazującego do lotu podrywa się biały gołąb. Symbol Ducha Świętego, nadziei, dobroci, pojednania. Zrozumiały nie tylko w kluczu teologicznym, ale i popkulturowym. Franciszek, co daje do zrozumienia Andrea Tornielli, to papież-postmodernista, uznający i szanujący wielość dyskursów, przedkładający pokój nad ideologiczną batalię o miejsce w świecie kultury i cywilizacji.

Franciszek, jak dowodzi autor książki, poszedł krok dalej niż Jan Paweł II. "Karol, człowiek, który został papieżem" i "Karol, papież, który pozostał człowiekiem" - tytuły polsko-włoskich produkcji kinowych o Wojtyle, jasno pokazują, że polski papież z wyżyn kościelnej hierarchii zszedł między ludzi. Ale pozostając "papieżem Polakiem" i zapowiadając "zstąpienie Ducha, który odnowi oblicze ziemi", był jeszcze papieżem-politykiem, nie zapominającym o swoich narodowych korzeniach. Tymczasem "papież, który się uśmiecha" to Ojciec Święty, który nie chce odnawiać, zmieniać, a łączyć, akceptować.

Dla niego Duch Święty to pokój. Nie sposób nazwać go "papieżem-Argentyńczykiem". Franciszek to po prostu "człowiek, który się uśmiecha". I, jak w stonowany, a jednocześnie ciepły stylistycznie sposób pokazuje w swojej książce Tornielli, ten uśmiech powinien być dla nas bezcenny. I nie jest profanacją fakt, że parafrazujemy w ten sposób tekst z reklamy karty MasterCard. Bo papież uśmiecha się także do popkultury. I na jej prawach.

Chcesz zdobyć tę książkę? O tym jak to zrobić, dowiesz się na profilu na facebook'u MM Trendy.

Regulamin konkursu:
1. Konkurs trwa od 17 kwietnia 2014 do 18 kwietnia 2014 do godz. 12.00 na profilu magazynu MM Trendy na Facebooku.
2. Wyniki zostaną opublikowane w komentarzu pod wpisem konkursowym 18 kwietnia 2014 roku
3. Nagrodą w konkursie jest zestaw dwóch książek: "Chłopiec z listy Schindlera" Leona Leysona oraz "Francieszek. Papież, który się uśmiecha" Andrei Tornielli.
4. Aby wziąć udział w konkursie należy w komentarzach pod wpisem konkursowym krótko odpowiedzieć na pytanie: "Co sprawia, że się uśmiechasz?"
5. Nagrodę może wygrać osoba, której wpis zdaniem redakcji MM Trendy, będzie najciekawszy.
6. Konkurs przeznaczony jest dla osób pełnoletnich.
7. Promocja nie jest w żaden sposób sponsorowana, popierana, przeprowadzana przez serwis Facebook, ani z nim związana.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto