Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Międzyodrza: "Bez umowy społecznej nie zgadzamy się na spalarnię"

Redakcja
Mieszkańcy Międzyodrza dopominają się o umowę społeczną, którą miasto im obiecuje od 2008 roku. – Od dawna nikt z nami nie rozmawia na ten temat, a chcą żebyśmy się zgodzili na budowę spalarni – żali się Ilona Morawiec z Międzyodrza.

Większość mieszkańców uznała, że spalarnia może stanąć w dzielnicy Międzyodrze. Miasto zgodziło się podpisać z mieszkańcami umowę społeczną, która by im gwarantowała między innymi uwłaszczenie terenów rolnych na Wyspie Puckiej i zapewnienie lokali zastępczych lokatorom mieszkań komunalnych przy ul. Gdańskiej.

- My byśmy się zgodzili na budowę spalarni na Międzyodrzu, ale za to chcemy uwłaszczenia Wyspy Puckiej. Konsultacje społeczne skończyły się na niczym – mówi Ilona Morawiec. - Do tej pory nie ma żadnej odpowiedzi. Prezydent do nas nie przyjeżdża, nie rozmawia z nami. Nikt się nami nie interesuje.

Urzędnicy twierdzą, że rozmowy na temat Wyspy Puckiej się odbywały. W wyniku licznych spotkań przedstawicieli gminy z rolnikami jak i przedstawicielami Rady Osiedla w ramach negocjacji wypracowany został projekt umowy trzydziestoletniej na podstawie, którego sporządzone zostały umowy aktualnie obowiązujące.

- Spośród dwunastu rolników wyszczególnionych w uchwale, umowy podpisało sześć osób nie wnosząc do nich żadnych zastrzeżeń, trzy osoby pozostały przy umowach dotychczasowych, tzn. obowiązujących do czasu zapotrzebowania terenu, pozostałe osoby umów nie podpisały – informują urzędnicy wydziału gospodarki nieruchomościami UM.

7 kwietnia 2010 Rada Osiedla Międzyodrze – Wyspa Pucka wydała negatywną opinię na temat budowy spalarni odpadów w Szczecinie i jej lokalizacji na terenie Międzyodrza.

- Pierwszym powodem jest , że działalność prezydenta miasta nie gwarantuje nam prawidłowego funkcjonowania spalarni – mówi Mirosław Szczerbak, przewodniczący rady osiedla. – Pokazano nam instalacje na zachodzie Europy, które są bardzo drogie. Nie wiemy jednak czy Szczecin zbuduje spalarnię takiej jakości jak tamte. Przykład wytwórni asfaltu pokazuje, że w papierach może być wszystko w porządku, a mimo to na ulicy pyli i śmierdzi. Miasta nie stać na taką inwestycję, które będzie spełniała wszystkie normy pod względem ekologicznym.

Zarzuty co do ekologicznego funkcjonowania spalarni popierają szczecińscy ekolodzy.

- Jesteśmy przekonani, że istnieją inne alternatywne do spalarni sposoby postępowania z odpadami twierdzi Artur Krzyżański ze Szczecińskiej Zielonej Alternatywy. – Dla nas jest pewne, że budowa spalarni nie sprosta wymogom unijnym, a Szczecin jest zbyt małym miastem dla tak dużej instalacji.

Miasto jednak jest zdecydowane zbudować spalarnię. W chwili obecnej trwają prace, celem których jest skompletowanie dokumentacji wymaganej w aplikacji w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura Środowisko – głównie decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia, Studium Wykonalności (materiał w ostatniej fazie zakończenia) oraz formalne dokumenty ekonomiczne, organizacyjne i prawne. Termin złożenia wniosku o dofinansowanie dla budowy spalarni, ujętej na liście indywidualnych projektów, mija 30 czerwca 2010. Rozpoczęcie realizacji projektu nastąpi nie wcześniej niż w II kwartale 2011 r. Terminem wymaganym dla zakończenia projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jest dzień 31 grudnia 2013.

Spalarnia ma być zlokalizowana na Ostrowie Grabowskim. Będzie kosztować około 400 mln zł.

Zobacz też:

Siedmioosobowy protest przeciwko spalarni

Szczecin: Ekodomki zamiast spalarni?

Europejskie spalarnie są ok. Jaka będzie nasza? (wideo + foto)

"Nie" dla spalarni, "tak" dla segregacji odpadów

Nie dla spalarni, tak dla środowiska?

Czy Szczecin potrzebuje nowoczesnej spalarni śmieci?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto