Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matma jest dla Was problemem? Akademia Morska zaprasza na koropetycje

Małgorzata [email protected]
Prof. Lech Kasyk z Akademii Morskiej podkreśla, że uczniowie dopiero spokojnie powtarzając materiał odkrywają matematykę
Prof. Lech Kasyk z Akademii Morskiej podkreśla, że uczniowie dopiero spokojnie powtarzając materiał odkrywają matematykę Fot. sebastian wołosz
Skoro najwięcej osób nie zdaje matury w pierwszym terminie właśnie z matematyki, trzeba poszukać źródeł tych problemów.

- Problemem są zaległości jeszcze ze szkoły podstawowej - mówi prof. Lech Kasyk, kierownik Zakładu Matematyki Akademii Morskiej, prowadzący zajęcia przygotowujące do poprawkowej matury. - Patrząc na naszych studentów widzę, że pewnych rzeczy możemy ich nauczyć, np. całek, ale oni mają problemy z podstawowymi rzeczami, z tabliczką mnożenia, z ułamkami. To są elementarne sprawy, dlatego myślę, że problemy zaczynają się bardzo wcześnie. Na samej maturze pojawiają się problemy z zadaniami wymagającymi wyobraźni, czyli na przykład z geometrią przestrzenną, co jest piętą achillesową uczniów. Albo rachunek prawdopodobieństwa. Niektórzy uważają, że to nie jest dziedzina matematyki, dlatego tak im trudno to zrozumieć.

Niestety, na maturze z matematyki zawsze pojawiają się zadania z którejś z tych dziedzin. Dlatego tak ważne jest, żeby od najmłodszych lat uczyć się tego przedmiotu systematycznie.

- Myślę, że największy problem z nauczaniem dzieci matematyki występuje w pierwszych trzech klasach - mówi prof. Kasyk. - Nie wiem, jak ten przedmiot jest prowadzony, ale jak się dobrze ucznia wprowadzi i zachęci go, to matematyka nie jest taka trudna. Każdy z nas przecież lubi liczyć, rozumować, rozwiązywać łamigłówki, więc ten przedmiot może być interesujący, a uczniowie często podchodzą do niego, jak do jakiegoś potwora, który jest trudny do ujarzmienia. Na zajęciach, jak zaczynamy powoli krok po kroku rozwiązywać zadanie, to okazuje się, że nie jest takie trudne.

Potwierdzają to wyniki tegorocznego sprawdzianu szóstoklasisty.

- Uczniowie lepiej radzili sobie z zadaniami zamkniętymi, osadzonymi w kontekście praktycznym, które wymagały umiejętności wykonywania działań na liczbach wymiernych. Gorzej uczniowie poradzili sobie z odczytywaniem informacji z diagramu oraz ich interpretowaniem. Trudności sprawiały również zadania z geometrii, zwłaszcza przestrzennej - tłumaczy Zofia Hryhorowicz, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

Już za dwa tygodnie maturzyści, którzy nie zdali matematyki lub innego przedmiotu, będą mogli przystąpić do matury poprawkowej. Egzaminy będą się odbywały w macierzystych szkołach. 23 sierpnia o godz. 9 będą egzaminy pisemne. Natomiast egzaminy ustne będą się odbywać w dniach 24-26 sierpnia, według harmonogramów ustalonych indywidualnie przez szkoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto