Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łasztowna, Wyspa Grodzka i Międzyodrze: takie plany zagospodarowania ma miasto

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Miasto Szczecin przekazało do publicznego wglądu nowy projekt zagospodarowania przestrzennego dotyczący Łasztowni, Wyspy Grodzkiej i Międzyodrza. W przyszłości możemy spodziewać się tam bogatej zabudowy mieszkaniowej i usługowej.

Co powstanie na Łasztowni?

Popularne bulwary i Łasztownia cieszą się w Szczecinie dużym zainteresowaniem, jako miejsce wypoczynku i spotkań towarzyskich, a także koncertów i wielu innych wydarzeń. Nowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje jednak wiele istotnych zmian i umożliwia na wyspie zabudowę mieszkaniową, a także handlową. Bez wątpienia atrakcyjna przestrzeń może w przyszłości częściowo zmienić swoje aktualne przeznaczenie.

- Celem planu jest zapewnienie optymalnych warunków do przeprowadzenia sukcesywnej transformacji funkcjonalno-przestrzennej wysp Łasztowni i Wyspy Grodzkiej i rozwoju obszaru cenotwórczego miasta. Na obszarze planuje się szeroko rozumiane usługi śródmiejskie, wyznacza się wielofunkcyjną zabudowę śródmiejską mieszkaniowo - usługową, usługową, usługi związane z dostępem do akwenów żeglownych, funkcje portowe, logistyczne, produkcyjno - magazynowe, tereny komunikacji drogowej, infrastruktura inżynieryjna, zieleń urządzona oraz wody powierzchniowe płynące - informuje Sylwia Cyza - Słomska z urzędu miasta.

Mieszkania, parkingi, a nawet centrum handlowe

W miejscu, gdzie aktualnie funkcjonuje wesołe miasteczko, planowana jest zabudowa mieszkaniowa. Plac na samym końcu Łasztowni o wielkości 1,56 ha, ma zostać przeznaczony pod usługi cenotwórcze i ogólnomiejskie. Na jednej z działek dopuszczalna jest budowa parkingowca, a w rejonie fabryki czekolady, oprócz zabudowy mieszkaniowej, planowane jest centrum handlowe o powierzchni ponad 2000 m2. Plan jednak ma nie być zagrożeniem dla funkcjonowania PPC "Gryf" S.A.

- Przedmiotowy plan wyznacza możliwe różne scenariusze przekształceń struktury funkcjonalno-przestrzennej dla wyspy, w tym nieruchomości, na której działa fabryka czekolady. To decyzja właścicielska uruchamia przekształcenia i możliwe scenariusze planistyczne - tłumaczy Sylwia Cyza - Słomska.

Aktualna zmiana planu dla tej lokalizacji dołożyła kwestie zabudowy mieszkalnej, ponieważ galeria handlowa była już we wcześniejszej koncepcji. Cezary Krukowski, specjalista ds. BHP w PPC "Gryf" S.A. poinformował nas, że przedsiębiorstwo jest za podtrzymaniem funkcji przemysłowych w tej lokalizacji.

- Miasto nie poinformowało nas o kolejnej zmianie planu zagospodarowania przestrzennego. Na pewno zapoznamy się z jego wizją i zgłosimy swoje uwagi - powiedział Krukowski w rozmowie z Głosem.

Również mieszkańcy mogą zapoznać się z planem i złożyć swoje uwagi. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się 30 sierpnia w siedzibie Biura Planowania Przestrzennego Miasta. Uwagi w formie papierowej i elektronicznej można składać do 23 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto