Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ku pamięci tego, który walczył za Ojczyznę (MoDO)

Anna Folkman
Anna Folkman
W czwartek w rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Maksymiliana Marii Kolbego zorganizowali marsz.

Rotmistrz Pilecki urodził się w 1901 roku. Całe jego życie upłynęło pod znakiem walki o dobro Ojczyzny. Został odznaczony Krzyżem Walecznych w czasie odpierania bolszewickiej nawały lat 1918-1921, w kampanii wrześniowej dowodził plutonem w szwadronie kawalerii, a po klęsce przeszedł do konspiracji, gdzie współorganizował Tajną Armię Polską. W 1940 roku na ochotnika dostał się do gestapowskiej łapanki, aby trafić do obozu w Auschwitz, gdzie zorganizował siatkę wywiadowczą i ruch oporu – Związek Organizacji Wojskowej.

Jako pierwszy przekazał światu informacje o rozgrywającej się w obozie tragedii ludobójstwa. Uciekł z Auschwitz trzy lata później, snując plany ataku na obóz i wyzwolenia go, które niestety z braku wystarczających środków militarnych pozostały niezrealizowane. Staje do walki w Powstaniu Warszawskim. Trafia do niemieckiej niewoli a po wyzwoleniu do Polskich Sił Zbrojnych generała Władysława Andersa, na jego rozkaz wraca do Polski, by założyć siatkę wywiadowczą. Nie reaguje na rozkaz Andersa pozwalający na opuszczenie przez niego kraju w razie zagrożenia aresztowaniem, nie ujawnia się też w czasie tzw. amnestii w 1947 roku. Wkrótce zostaje aresztowany. Przesłuchania i nieludzkie tortury trwały miesiącami, po sfingowanym procesie, 25 maja 1948 roku wielki bohater oddaje ducha w imieniu wolności Ojczyzny, w ubeckiej katowni, zabity z zimną krwią strzałem w tył głowy. Nie znamy miejsca jego pochówku.

Rok temu 13 maja 2009 roku w Rzeszowie i Krakowie, urodzin rotmistrza, uczczono jego pamięć.W Rzeszowie odbyła się Msza święta w intencji „Ochotnika do Auschwitz” oraz symboliczny przemarsz pod pomnik Bohaterów Armii Krajowej, gdzie odczytano fragment z książki Tomasza Kempisa “O naśladowaniu Chrystusa”. Uroczystości zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem przez przedstawiciela rzeszowskiego IPN. W Krakowie urodziny Rotmistrza świętowano przemarszem z pochodniami Traktem Królewskim. Następnie pod Krzyżem Katyńskim uczestnicy modlili się w intencji beatyfikacji Witolda Pileckiego i wysłuchali „Przesłania Pana Cogito”.

Pomysłodawcą urodzinowych Marszów Pileckiego 13 maja jest Towarzystwo Michała Archanioła. Inicjator akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” — p. Michał Tyrpa, który swoimi działaniami doprowadził sprawę Rotmistrza do Parlamentu Europejskiego liczy na to, że urodzinowe marsze z pochodniami będą się odbywały co roku w wielu polskich miastach i staną się stałym elementem społecznego przypominania o Pileckim.

Więcej na: www.badzwiernyidz.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto