Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kręcą film o jednej z najpopularniejszych w latach 90. lokalnych rozgłośni radiowych. Radiu ABC

Redakcja MM
Redakcja MM
Ekipa na planie filmowym „Siwego Dymu”.
Ekipa na planie filmowym „Siwego Dymu”. Redakcja MM
Fragmenty filmu będzie można zobaczyć w czerwcu z okazji 20-lecia powstania radia.

MAŁGORZATA KLIMCZAK
[email protected]

Na pomysł zrobienia filmu wpadła Małgorzata Olejniczak, niegdyś dziennikarka Radia ABC, obecnie mieszkająca w Warszawie.

– Przewodnikiem po historii radia jest Robert Siwy Nowak, który 13 czerwca 1993 roku jako pierwszy przywitał słuchaczy ABC – mówi Małgorzata Olejniczak.

Ekipa filmowa przez kilka dni przebywał w Dublinie, gdzie odwiedziła Siwego, którym tam obecnie mieszka.

– Jesteśmy po zdjęciach plenerowych i podglądaniu życia Siwego na obczyźnie – mówi Małgorzata Olejniczak. – Przed nami najważniejsze, czyli plan w Dublin FM, gdzie dziś powstaje Siwy Dym, audycja jaką Siwy robił na antenie ABC Szczecin. Teraz emitowana jest w niedzielę o 20 z Dublina.

Premiera filmu jeszcze w tym roku w Szczecinie i w Dublinie. Podczas 20-lecia, czyli ABC reaktywacji w klubie 13muz i w Hormonie pokazane będą tylko fragmenty filmu. Autorzy nieustająco poszukują pieniędzy na jego ukończenie.

Nie tylko z radia

"Siwy” Nowak był najbardziej rozpoznawalnym prezenterem Radia ABC. Wielu ówczesnych słuchaczy kojarzyło jego charakterystyczny głos z audycji muzycznych i nie tylko. Debiut na antenie radiowej przeżył w Polskim Radiu Szczecin w roku 1991, obecnie współpracuje z dublińską rozgłośnią Dublin City FM, w międzyczasie otarł się też o Pomorską Stacją Radiową, jednak to właśnie Radio ABC jest mu najbliższe. Choć nie istnieje od kilku lat.

– Nie będę ukrywał, że kiedy kilka miesięcy temu z Małgosią Olejniczak zaczęliśmy rozmawiać o projekcie „20-lecie Radia ABC” – planowanym filmie, możliwej „jednodniowej” reaktywacji, jubileuszowej imprezie – pomyślałem od razu niezły pomysł! – mówi Robert Siwy Nowak.

Pierwszą audycję wspomina tak: – 13 czerwca 1993 roku, niedziela... Już od kilku tygodni spotykamy się w pomieszczeniach radia przy Mazowieckiej 14 – cały parter budynku, w którym mieści się dyrekcja Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego, zaadoptowany jest na potrzeby drugiej komercyjnej rozgłośni radiowej w Szczecinie. Mirka Witkowskiego, który tworzy podstawy programu / ramówki ABCa, znam jeszcze z czasów współpracy z Radiem AS. Na miejscu poznaję Adama Bortnika, odpowiedzialnego za technikę, Adama Wosika i Zbyszka Uciechowskiego, których kojarzę z Akademickim Radiem Pomorze... Kiedy dowiaduję się, że to ja mam poprowadzić pierwszy program na antenie, lekko się denerwuję. Pierwsza myśl „Trzeba to jakoś przygotować” znika przede wszystkim po sugestiach ze strony innych – „Idziesz na spontan, tak jak zwykle”.

Wciąż dbają o hobby

Kilku z prezenterów Radia ABC spotkało się na planie zdjęciowym w dawnej siedzibie Radia ABC.

– Koncepcja była taka, żeby pokazać ludzi, którzy tworzyli to radio – mówi Jędrzej Niestrój, reżyser filmu. – Ich drogi się rozeszły, ale nadal starają się dbać o swoje hobby i nie zniszczyli pasji, którą kiedyś w sobie mieli. Mam nadzieję, że powstanie film o pasji. O czasach, kiedy najważniejsza była radość tworzenia.

Zbigniew Matczak prowadził audycje, w których często musiał odbierać telefony od słuchaczy.

– Mieliśmy charakterystyczny numer telefonu 335 335 i często do nas dzwonili ludzie, którzy brali udział w konkursach w innych stacjach radiowych – wspomina Matczak. – Wielokrotnie musiałem tłumaczyć słuchaczom, że my nie robimy żadnego konkursu. Zdarzały się też pomyłki na antenie. Kiedyś uparcie powtarzałem, że jest wtorek, chociaż był poniedziałek, ale ktoś mi zerwał kartkę z kalendarza.

Robert Nowak i Zbigniew Matczak spotkali się na planie filmowym. Rozmawiali o tym, że nie udałoby się teraz powtórzyć takiej ekipy i tamtej atmosfery.

– Wspominając teraz Radio ABC uświadamiam sobie, że uczestniczyłem w jego tworzeniu prawie od samego początku i że spotkałem tam ludzi, którzy mieli największy wpływ na mnie, zarówno jeśli chodzi o muzykę jak i tzw. warsztat radiowca (celowo nie używam słowa „dziennikarz” bo... nie zasługuję) – mówi Robert Nowak.

Ruszy kapsuła czasu?

Teraz są plany uruchomienia archiwum w internecie „kapsuły czasu”, w którym zebrane będą te materiały, które udało się dziennikarzom oraz słuchaczom zachować w prywatnych archiwach. Takiej roboczej wersji już można słuchać. Można się na nią dostać poprzez: www.facebook. com/radio.abc.szczecin.okazji 20-lecia.

DJ’e, którzy pracowali w Radio ABC przygotowują swoje nowe audycje.

20-lecie Radia ABC reAKTYWACJA

Obchody 20-lecia będą 14-15 czerwca. Radio ABC reAKTYWACJA pojawi się na Festiwalu Sztuki Szczecin United w Łasztowni.

– Jesteśmy gospodarzami sali chillout, w której będą pokazy multimedialne dotyczące ABC. W programie imprezy sety DJ z ABCkru – mówi Małgorzata Olejniczak. – 15 czerwca zaplanowaliśmy spotkanie sympatyków i pracowników Radia ABC, wystawę fotografii „Ludzie abeca” oraz projekcję fragmentów filmu „Siwy Dym”. Będzie także dyskusja o roli mediów lokalnych w życiu miasta.

Spotkanie odbędzie się w klubie 13muz, a wieczorem w Hormonie będzie otwarte spotkanie dawnych pracowników radia. W programie koncert, wystawa fotografii „Ludzie abeca”, projekcja filmu dokumentalnego „Siwy Dym”, zabawa prowadzona przez DJ radia ABC oraz transmitowana przez Internet. Na wystawę fotografii „Ludzie abeca” złożą się prace Agnieszki Muchli, Grzegorza Kaźmierczaka i Tomasza Iwańskiego (wszyscy pracowali w radio ABC).

Jej bohaterami są dawni pracownicy radia, którzy pozostali w Szczecinie i tutaj pracują.

– Po tym wszystkim w czerwcu w internecie odpalimy stronę Radia ABC – mówi Małgorzata Olejniczak. – Znajdą się na niej między innymi materiały archiwalne: audycje, fotografie, ikonografia, logotypy, jingle, archiwum głosów, fotografie, relacja z wydarzeń związanych z 20-leciem Radia ABC, film dokumentalny „Siwy dym”, reportaż z 20-lecia oraz inne materiały dotyczące historii radia.

Strona zostanie wysłana w internetowy „kosmos”, tj. zawieszona na serwerze, by mogła służyć jako źródło wiedzy o naszym radio, historii Szczecina i mediów w Polsce. No i była pamiątką ładnego kawałka naszego życia.


od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto