Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino Kosmos, cukrownia i hotel. Trzy ciekawe inwestycje w Szczecinie

Piotr Jasina
Do końca roku kompletnie  zmieni się niegdysiejsze kino Kosmos
Do końca roku kompletnie zmieni się niegdysiejsze kino Kosmos Andrzej Szkocki
W wielu miejscach Szczecina prowadzone są inwestycje. Rewitalizowane są stare obiekty. Przy ul. Gdańskiej lada moment ruszy budowa pierwszego biurowca i hotelu.

W budynku usługowo-biurowym przy al. Wojska Polskiego, stanowiącym pierzeję kina Kosmos, wiecha zawisła już w listopadzie ubiegłego roku.

Marcin Bejnarowicz, koordynator projektu informuje, iż obiekt jest gotowy 80 procentach. - Właśnie zakończyliśmy odwierty z wiązane z systemem ogrzewania wykorzystującym energię z ziemi - dodaje. - W sumie powstało 70 km rur. W taki sposób będzie pozyskiwane 90 proc. energii potrzebnej do ogrzewania budynku i kina.

Teraz biorą się za Kosmos
Nasz rozmówca zapewnia, że budynek biurowo-usługowy będzie gotowy do końca czerwca. Teraz, ze znacznei większym impetem wykonawca bierze się za rewitalizację budynku kina. Do końca roku prace powinny być zakończone.

Rewitalizacja Kosmosu, to część publiczna inwestycji. Powstanie Kosmos Art&Business Center - będzie pełnił funkcje kulturotwórcze. Jego gospodarzem będzie Fundacja Kosmos, której prezesem został Marcin Bejnarowicz.

- Postanowiliśmy poszerzyć historyczną funkcję kinową obiektu o konferencyjno-kongresową - wyjaśnia prezes. - Chcemy też, by było to miejsce kreatywnych przemysłów z pogranicza sztuki, kultury, multimediów, designu.
W obiekcie - po rewitalizacji - odrestaurowana sala kinowo-teatralna na 550 miejsc będzie dwudzielna, z możliwością zmniejszenia do 150 miejsc. Będą też pomieszczenia konferencyjne i wystawiennicze. Funkcje galerii będą stanowić też korytarze, tunel łączący kino z obiektem biurowo-usługowym. Parter będzie z salą wystawienniczą, kawiarnią.

- Chcemy od ludzi usłyszeć, jakie funkcje ma pełnić nowy obiekt - podkreślił prezes Fundacji Kosmos.
Inwestor lansuje ekologiczne rozwiązania. Na parkingu przed kinem na 60 miejsc, będą słupki elektryczne do ładowania akumulatorów samochodowych.

- Nie wykluczamy, że dla posiadaczy elektrycznych aut, miejsca postojowe będą bezpłatne - dodał prezes Fundacji Kosmos.

Budynek odzyska dawne barwy elewacji, mozaikę

Przestrzeń między kamienicą a kinem w sezonie ma pełnić funkcję kawiarni i kina letniego. Na zewnątrz zainstalowany będzie duży ekran.

Wspomniany korytarz podziemny, który łączy nowy budynek z dawnym kinem, będzie miejscem ekspozycji m.in. kamer, projektorów, fotosów, przedmiotów dawnego Kosmosu.

Zobacz również: Przebudowa kina Kosmos w Szczecinie. Wkrótce znów będziemy oglądać tu filmy [wideo]

Alsecco zagospodaruje teren cukrowni
Chodzi o 11 ha między ulicami: Cukrową, Południową i Krygiera na Gumieńcach.

Prace budowlane ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Kompleksowy projekt zagospodarowania całego terenu powstał kilka miesięcy wcześniej w biurze MM_A - Marta Miller_Architekci.

Teren, gdzie mieściła się fabryka cukru, stanie się nowoczesnym miejscem.

- Znajdą się tu zarówno mieszkania, hotel, budynek handlowo-usługowy, parkingowiec, ale także tereny zielone, rekreacyjne, sportowe oraz place zabaw dladzieci - mówi Grzegorz Kecman, współwłaściciel spółki Alsecco, inwestor. - Poszczególne elementy architektury nawiązywać będą do zabudowań dawnej fabryki.

Zobacz również: "Nowa Cukrownia". Mieszkania i hotel na Gumieńcach

Mieszkania i biurowiec

Jedną z części kompleksu będą trzypiętrowe budynki mieszkalne. Na terenie inwestycji (na skraju ul. Cukrowej i Krygiera) stanie także pięciokondygnacyjny hotel.

Kolejnym pomysłem spółki Alsecco na ożywienie terenu po byłej fabryce cukru, jest wybudowanie nowoczesnego, ale ekonomicznego w użytkowaniu biurowca (od ul. Cukrowej), przy którym powstanie czterokondygnacyjny parkingowiec.

Miejsca rekreacji

W Nowej Cukrowni nie zabraknie miejsca na tereny zielone, deptak ze ścieżką rowerową, małą architekturę, place zabaw dla dzieci, wielofunkcyjne boisko, salę fitness, kawiarnię, pizzerię - dodaje Grzegorz Kecman.

Szczecin Odra Park, czyli trzy biurowce z hotelem

To będzie największa w stolicy regionu inwestycja biurowo-usługowo-hotelowa klasy A. Przy ul. Gdańskiej powstaną budynki o łącznej powierzchni 42,5 tys. m kw.

Inwestorem jest BCG Szczecin, spółka z hiszpańskim kapitałem. Inwestor właśnie rozpoczął realizację pierwszego etapu przedsięwzięcia, budowę biurowca o powierzchni ponad 12 tys. m kw. oraz 3-gwiazdkowego hotelu o powierzchni 6,5 tys. metrów.

Budynek i hotel mają być gotowe w trzecim kwartale 2017 roku. Inwestor ma już najemcę wspomnianego hotelu. Prowadzi też rozmowy z potencjalnymi najemcami biur w drugim budynku. Za komercjalizację i najem we wszystkich obiektach odpowiada spółka Litwiniuk Property.

Drugi budynek biurowy powstanie w drugiej połowie 2018 roku, trzeci - rok później. Będą miały podobną powierzchnię.

Koszt całej inwestycji oszacowano na 250 mln zł. To pierwsze centrum biznesu w Szczecinie, łączące pomieszczenia biurowe, handlowe i hotel. Projekt przewiduje też parkingi. Atutem jest lokalizacja. Łatwo stąd dotrzeć do centrum, czy na lotnisko.

Zobacz również: Szczecin Odra Park - początek inwestycji za 250 mln zł [wizualizacje]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto