Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kawiarnia księży przy Różance prawie gotowa. Ale zaraz powinna zniknąć [wideo]

Anna Folkman
Lokal ma być sprawdzony przez sanepid, jeśli wynik kontroli będzie pozytywny, kawiarnia może działać, ale tylko do 31 października.

Wokół inwestycji naprzeciwko Różanki od samego początku prac, czyli od kwietnia 2016 roku, jest wiele kontrowersji. Mieszkańców od razu zaniepokoiły prace na terenie parku - jak się później okazało, na działce, której część jest pod ochroną. Nie dopatrzono się jednak żadnych uchybień i jak zapewnia kuria, prace zostały przeprowadzone zgodnie z wymaganą dokumentacją.

Zastępca zachodniopomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków w Szczecinie Tomasz Wolender oraz Małgorzata Gwiazdowska, miejski konserwator zabytków, zapewniają, że teren działki, na której położone jest seminarium duchowne, nie jest wpisany do rejestru zabytków.

Pojawiła się też w tej sprawie decyzja wojewody, który zezwolił na postawienie pawilonu. Jest to jednak budowa tymczasowa, która nie wymaga pozwolenia i która musi zostać rozebrana w ciągu 120 dni, czyli w tym przypadku do 31 października.

Tymczasem prace przy kawiarni wchodzą dopiero w końcowy etap. Nieestetyczny, ciemny kontener jest przykrywany drewnianymi panelami, obok stanęły parasole, część terenu wysypano kamieniami.

Właściciel kawiarni musi złożyć wniosek o zatwierdzenie i wpis do rejestru zakładów w terminie co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności.

- Przedstawiciele Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego przeprowadzają wtedy czynności kontrolne, jeśli zakład spełnia wymagane przepisy prawa, wymogi sanitarne to zostaje zatwierdzony, jeśli ich nie spełnia - uzyskuje decyzję odmowną - podaje Agnieszka Potocka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Wniosek w sprawie lokalu na terenie seminarium wpłynął. Wkrótce odbędą się czynności kontrolne.

Ich efektu ciekawa jest szczególnie dr inż. arch. Helena Freino, urbanistka, która w liście otwartym zwróciła uwagę m.in. na wiele uchybień w aspekcie ochrony przyrody przy tworzeniu kawiarni, przyłączy itp. Teraz dr Freino jest przekonana, że pawilon nie zniknie zgodnie z postanowieniem wojewody.

- Jeżeli inwestor nie poinformuje organu administracji o fakcie rozebrania obiektu, wysyła się do niego upomnienie. W przypadku braku odpowiedzi na upomnienie organ administracji architektoniczno-budowlanej zwraca się do organu nadzoru budowlanego o przeprowadzenie kontroli terenu inwestycji. Jeżeli obiekt nie został rozebrany, wszczyna się postępowanie egzekucyjne w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - informuje Agnieszka Muchla, rzeczniczka wojewody. - W przypadku obiektów tymczasowych przepisy prawa budowlanego nie dopuszczają możliwości wydłużenia 120-dniowego terminu, na jaki obiekt został posadowiony.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto