Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katastrofa kolejowa w Szczekocinach. Zginęło 16 osób. Filmy z miejsca tragedii

Redakcja MM
Redakcja MM
Katastrofa kolejowa Szczekociny
Katastrofa kolejowa Szczekociny YOUTUBE.COM
16 osób zginęło, a 58 zostało rannych w katastrofie kolejowej dwóch pociągów na trasie z Warszawy do Krakowa.

Dyżurny ruchu usłyszał zarzuty
Prokuratur zarzuca dyżurnemu ruchu posterunku w Starzynach nieumyślne spowodowanie katastrofy kolejowej pod Szczekocinami.

Według śledczych mężczyzna doprowadził w sobotę do czołowego zderzenia pociągów, kierując jeden ze składów na niewłaściwy tor.

Ze względu na stan zdrowia nie można go było jendka przesłuchać - nie zgodzili się na to lekarze psychiatrzy, którzy go zbadali.
Żałoba narodowa w dniach 5 - 6 marca

Prezydent Bronisław Komorowski ogłosił żałobę narodową po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, w której zginęło 16 osób.

Wypadek wydarzył się dokładnie w Chałupkach, k. Szczekocin w powiecie zawierciańskim, na Centralnej Magistrali Kolejowej. Doszło do czołowego zderzenia dwóch pociagów.

Katastrofa kolejowa w Szczekocinach
jest najtragiczniejszą od 1990 roku. Wtedy, 20 sierpnia o 6.20, w warszawskim Ursusie, na odcinku Grodzisk Mazowiecki-Warszawa Zachodnia, najechały na siebie dwa pociągi. W katastrofie zginęło 16 osób, a 43 zostały ranne.

**Czytaj również:

Żałoba narodowa  5 i 6 marca


**
Na poniższym filmie, około 59 minuty, znajduje się prawdopodobne miejsce katastrofy 3 marca.**

**


**

Katastrofa pociągów w Szczekocinach

57 osób zostało rannych, a 16 osób zginęło w wypadku kolejowym, do którego doszło w sobotę wieczorem 3 marca w okolicach miejscowości Szczekociny koło Zawiercia w województwie śląskim.

Czołowo zderzyły się dwa pociągi: TLK „Brzechwa” z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio „Jan Matejko” relacji Warszawa Wschodnia-Kraków Główny.

Na miejscu wypadku był premier Donald Tusk oraz ministrowie: spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomir Nowak.

Jacek Cichocki, mister spraw wewnętrznych podczas wspólnej konferencji z szefami resortów: zdrowia oraz transportu, budownictwa i gospodarki morskiej złożył kondolencje wszystkim bliskim 16 ofiar tragicznej katastrofy, w tym także osobom z zagranicy.

Wśród osób, które zginęły w katastrofie jest obywatelka Stanów Zjednoczonych. Szef MSW przekazał także wyrazy współczucia poszkodowanym w katastrofie. Minister poinformował, że trzy osoby są nadal w stanie ciężkim. 

Sławomir Nowak, minister transportu budownictwa i gospodarki morskiej rozmawiał z prezesem PZU, który jest ubezpieczycielem obu pociągów. PZU powołało specjalny zespół, który ma obsługiwać poszkodowanych, a także uruchomiło specjalną infolinię (22) 32 21 808. Pod tym numerem telefonu wszyscy poszkodowani mogą uzyskać informacje o należnym odszkodowaniu.

Szef MSW powiedział, że informacja do powiatowego stanowiska kierowania PSP w Zawierciu dotarła już minutę po czołowym zderzeniu pociągów. Jako pierwsi na miejscu wypadku pojawili się funkcjonariusze PSP ze Szczekocin.     

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych podkreślił, że służby biorące udział w akcji ratowniczej przystąpiły do udzielenia pomocy natychmiast po odebraniu zgłoszenia o wypadku. Minister wysoko ocenił pracę służb, które udzielały pomocy poszkodowanym.

Działania straży pożarnej

W akcji ratowniczej wykorzystano siły krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z 4 województw. W sumie w akcji uczestniczyło około 450 ratowników, a wykorzystanych zostało 90 samochodów.

Z województwa śląskiego w akcji uczestniczyło około 250 ratowników, z województwa małopolskiego – 56 ratowników, z województwa świętokrzyskiego - 113 ratowników, a z województwa łódzkiego - 16.

Wykorzystano 35 samochodów ratownictwa technicznego, 12 specjalistycznych kontenerów (kwatermistrzowskie, medyczny, techniczny, dowodzenia i łączności) oraz 13 psów poszukiwawczych.

Działania ratowników uczestniczących w akcji polegały przede wszystkim na: ewakuacji osób poszkodowanych, udzielaniu pierwszej pomocy, przeszukiwaniu zniszczonych wagonów oraz okolicy miejsca zdarzenia, umożliwieniu dostępu do osób uwięzionych, wyznaczeniu doraźnego lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, rozstawieniu namiotów, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia.

Strażacy zabezpieczają także działania służb kolejowych, które przy pomocy ciężkiego sprzętu, usuwają skutki wypadku. W akcji wykorzystano m.in. specjalistyczne dźwigi do podnoszenia wagonów i lokomotyw, a także różnego rodzaju pojazdy - np. na gąsienicach służące do odciągania zniszczonych wagonów. Powyższe działania umożliwiły dostęp do ciała piętnastej ofiary wypadku oraz odnalezienie szesnastej ofiary.

Działania policji

Od 3 marca br. w akcji ratowniczej brało udział łącznie około 400 policjantów z garnizonów: śląskiego oraz świętokrzyskiego.

Policjanci, którzy od samego początku pomagali strażakom i służbom medycznym zabezpieczyli miejsce wypadku przed dostępem osób postronnych oraz zapewnili sprawny dojazd i wyjazd na miejsce zdarzenia służbom ratowniczym. Zabezpieczono również bagaże i przedmioty należące do pasażerów.

Poszkodowani w katastrofie objęci są także pomocą psychologiczną. 6 policyjnych psychologów udziela pomocy oraz wsparcia zarówno poszkodowanym, jak i bliskim ofiar.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, działające przy wojewodzie śląskim, uruchomiło infolinie na temat poszkodowanych w katastrofie kolejowej. Pod numerami (32) 20 77 201 i (32) 20 77 202 rodziny pasażerów mogą uzyskać informacje na temat poszkodowanych w wypadku.
Infolinie uruchomiły także PKP Intercity. Informacje dotyczące wypadku można uzyskać pod numerami: 19 757 - z telefonów stacjonarnych oraz (42) 19 436 - z telefonów komórkowych.

Według szacunków kolei w pociągu PKP Intercity Przemyśl–Warszawa było 250 osób, a w pociągu Przewozów Regionalnych Warszawa–Kraków około 150 osób.
**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto