Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zagospodarować Podzamcze? Zobacz projekt, który wygrał konkurs (wizualizacje)

Redakcja
Centrum kongresowe, hotel i apartamenty z widokiem Zamek Książąt Pomorskich - tak Podzamcze wyobrażają sobie studentki ZUT-u.

Projekt Sylwi Białoszyckiej, Agaty Kowalak i Katarzyny Lukosek, studentek IV roku architektury i budownictwa ZUT wygrał konkurs na zagospodarowanie, niezabudowanej części podzamcza.

Konkurs dotyczył zabudowy czterech kwartałów skupionych wokół Rynku Warzywnego. Inwestycję na tym terenie prowadzi Status Invest.

Studentki 4 roku architektury przedstawiły nowoczesną koncepcję zabudowy stylistycznie nawiązującą do zabytkowych obiektów podzamcza. Proponowana przez studentki architektura jest nowoczesna, lekka, z dużą ilością przeszkleń, oddająca jednak historyczny podział tego terenu i nawiązująca do starego układu zabudowy.

Maciej Cehak, sędzia konkursu stwierdził, że projekt tworzy klimat, który mógłby nadać podzamczu nowy wymiar i charakter. Zagospodarowane kwartały przeznaczono na centrum kongresowe, hotel i apartamenty z widokiem na Łasztownię lub Zamek Książąt Pomorskich.

Projekt przewiduje wewnętrzne patia o układzie tarasowym, amfiteatralnym dające możliwość przeprowadzania imprez dla mieszkańców. Przewidziano także duży półtora kondygnacyjny, wygodny parking podziemny.

Laureatki otrzymały nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Jurorzy w uzasadnieniu stwierdzili, że projekt nagrodzono za nowatorskie podejście funkcjonalno-przestrzenne przy zastosowaniu atrakcyjnych rozwiązań architektonicznych i kreatywne powiązanie z sąsiadującą zabudową.

- Nasz projekt jest inny niż wszystkie, łączy nowoczesność z klimatem podzamcza, jest funkcjonalny i atrakcyjny dla mieszkańców Szczecina - pryznaje jedna z alureatek Sylwia Białoszycka.

W konkursie wyróżniono także trzy inne projekty studentów IV i V roku. Obecnie trwają rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Jednak powodzenie tej inwestycji, w opinii Jerzego Szarżanowicza, prezesa Status Invest, jest uzależnione od uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Prowadzone są rozmowy z władzami miasta, na temat uchwalenia planu i zabudowy tego terenu.

- Podzamcze jest terenem najtrudniejszym do zabudowy - dodaje Jerzy Szarżanowicz. - Jako jedno z niewielu części miasta pozostaje w niezmienionym wyglądzie od czasów wojny.

Status Invest zorganizował konkurs we współpracy z Wydziałem Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Opracowanie koncepcje mogą stanowić wytyczne do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej części podzamcza, a w przyszłości także projektu budowlanego.

Przewodniczącym sądu konkursowego był prof. ZUT Zbigniew Paszkowski, w składzie byli m.in.: archtiekci, wojewódzki i miejski konserwator zabytków, architekt miasta.

Zobacz więcej:

Podzamcze: Hotel i sale konferencyjne zamiast galerii handlowej? Wyraź swoje zdanie


Konserwator powiedział "nie" dla galerii

Mieszkańcy protestują: "Nie dla planów galerii na Podzamczu w takiej formie"

Co powstanie na Podzamczu? Wstępne projekty...

Kiedy Podzamcze stanie się wizytówką miasta?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto