Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak segregujemy odpady w Szczecinie

Redakcja MM
Redakcja MM
Lokatorów szczecińskich osiedli czeka mały spacer z ...
Lokatorów szczecińskich osiedli czeka mały spacer z ... Andrzej Szkocki
Lokatorów szczecińskich osiedli czeka mały spacer z posegregowanymi odpadami. Ale warto się przejść. Za posegregowane śmieci zapłacą niższe stawki.

Mariusz Parkitny
[email protected]

Od poniedziałku czeka nas spora rewolucja ze śmieciami. Będziemy musieli je zbierać selektywnie. Segregację zadeklarowało bowiem 90 procent właścicieli domów jednorodzinnych i większość spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

W zamian nasze rachunki (teraz będą nosić nazwę opłaty) mają być niższe (choć i tak wyższe niż do tej pory).

O ile segregacja w domach jednorodzinnych jest prosta (firma śmieciowa dostarcza worki w trzech kolorach i odbiera je pełne 2 razy w miesiącu), o tyle lokatorzy bloków spółdzielczych i wspólnot – segregacji muszą się nauczyć.

Sprawdziliśmy to na przykładzie szczecińskiej spółdzielni Wspólny Dom. Spółdzielnia ma w zarządzie ponad 160 bloków, w tym kilka wieżowców.

– Dla wszystkich zadeklarowaliśmy segregacje. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą niższa opłatę – mówi Adam Humienik, prezes SM „Wspólny Dom”.

W najbliższych dnia na osiedlach mają stanąć kolorowe pojemniki na segregowane odpady (najczęściej żółte, zielone i niebieskie). Będzie ich 107. Nie staną jednak przy każdym bloku. Niektórzy lokatorzy będą musieli podejść kilkadziesiąt metrów.

– Składając deklaracje wskazaliśmy miejsca, gdzie pojemniki mają stanąć. Tak, aby mieszkańcy nie mieli daleko i aby dostęp do pojemników nie był utrudniony – dodaje prezes Humienik.

Na osiedlach śmieci będą odbierane raz w tygodniu.

Do nas należy sposób segregacji: czy np. butelki i słoiki będziemy w domu trzymać cały tydzień, czy będziemy je wyrzucać na bieżąco. Wydaje się, że lepszy jest ten drugi sposób.

Podobnie będzie to wyglądało we wspólnotach mieszkaniowych. Oczywiście bez zmian pozostaje kwestia obecnego kosza, na te odpady, które nie podlegają segregacji. Segregować śmieci warto nie tylko ze względu na ochronę środowiska.

Za segregację jest bonus w postaci niższej opłaty (4,35 zł za metr sześcienny zużytej wody). Dzięki temu mamy szanse, że rewolucja śmieciowa nie wydrenuje naszych kieszeni.

– W naszej spółdzielni opłaty jeśli wzrosną to szacujemy, że nie więcej niż 10 procent – dodaje prezes Humienik. Bez segregacji stawka opłaty wyniesie 5,55 zł za metr sześcienny zużytej wody.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto