Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym palą w piecach szczecinianie? Mieszkańcy są świadomi zagrożeń

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W Szczecinie Straż Miejska od początku października przeprowadziła 396 interwencji w sprawie spalania w piecach odpadów. Tylko w 11 przypadkach wprowadziła jakiekolwiek sankcje.

- Nałożyliśmy w tym czasie 5 mandatów i wręczyliśmy 6 pouczeń – informuje Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa szczecińskiej Straży Miejskiej.

Z porównania z sezonami grzewczymi z poprzednich lat wynika, że choć liczba próśb o interwencję w sprawie spalania śmieci w piecach jest znacznie większa, to liczba uzasadnionych interwencji spadła.

- Jeszcze w ubiegłym roku proporcje wynosiły 10 do 1, czyli na 10 naszych interwencji, jedna kończyła się sankcjami, to w tym sezonie grzewczym jest 20 do 1, czyli na 20 naszych interwencji, jedna okazuje się zasadna – precyzuje Joanna Wojtach. Dodaje jednak przy tym, że w Szczecinie sezon grzewczy tak naprawdę jeszcze się na dobre nie zaczął. - Październik był bowiem dla nas łaskawy – mówi rzeczniczka. - Było ciepło, nie potrzeba było w ogóle palić w piecach. Dopiero w listopadzie temperatura spadła.

Nowa lista legalnego opału

Dodaje przy tym, że w tej chwili do listy opału, który nie jest zakazany, dołączył między innymi węgiel brunatny, opał niskiej jakości (miał węglowy), czy też mokre drzewo.

- Nawet jak na miejscu interwencji spotkamy się z takim opałem, to nie możemy wysuwać konsekwencji, choć wiemy, że spalanie takim opałem może zagrażać zdrowiu – mówi Joanna Wojtach. - My musimy go traktować jako normalny opał. Ale zima jest dopiero przed nami – dodaje rzeczniczka. - Więc nawet nie wiem, czego możemy się spodziewać tej zimy.

Podkreśla jednak, że już dawno strażnicy miejscy nie spotkali się, aby w domu spalany był plastik, choć jak zastrzega, nie każda kontrola wychwyci wszystkie niedozwolone spalane odpady.

Najefektywniejsze są drony

- Najlepszy do wychwycenia wszystkich zakazanych związków, jakie ulatniają się podczas spalania są drony – mówi rzeczniczka.

Straż miejska przeprowadza dronami kilkanaście kontroli miesięcznie i to na sporych powierzchniach.

- Najczęściej kierujemy te drony na ulice, skąd mamy najwięcej sygnałów o paleniu „byle czym” – opowiada. - W czasie pracy takiego drona, jesteśmy w stanie skontrolować nie tylko wskazaną ulicę, ale także kilkanaście ulic dookoła. Nie ukrywa też, że najczęściej kontrole spalania w piecach przeprowadzane są popołudniami i wieczorami.

Szczecinianie są świadomi

- Ale z tym paleniem w piecach „byle czym” w Szczecinie nie jest źle – podkreśla Joanna Wojtach. - Po naszych statystykach widać, że świadomość szczecinian wyraźnie wzrosła. W piecach już nie spala się plastikowych butelek, czy też szmat i kolorowych czasopism.

Zwraca jednak uwagę, że nasiliło się zjawisko wyrzucania śmieci byle gdzie i podrzucania swoich śmieci w różne miejsca.

- Spraw i interwencji z podrzucaniem śmieci zawsze było w Szczecinie najwięcej – mówi Wojtach. - Jesteśmy w stanie wskazać gdzie w naszym mieście śmieci „wędrują” najczęściej.

Takim miejscem jest między innymi wiadukt przy ul. Kołłątaja, gdzie co pewien czas lądują odpady z okolicy.

- Spodziewamy się, że takich interwencji z podrzucaniem śmieci będziemy mieli coraz więcej – przestrzega rzeczniczka prasowa. - Bo teraz pozbywanie się śmieci jest drogie – uważa.

Śmieci jest tyle samo

Monika Wierzbicka z Remondis, firmy zajmującej się wywozem odpadów, nie zauważyła w swoich statystykach, aby zmniejszyła się ilość śmieci wyrzucanych legalnie przez szczecinian.

- Wiem, że w niektórych miastach jest to pewien problem, bo mieszkańcy na przykład podrzucają śmieci czy nawet zamiast wyrzucać je do koszy palą nimi w piecach – mówi i jednocześnie podkreśla, że takiego zjawiska nie ma w Szczecinie. Zastrzega jednak, że nadchodząca zima dopiero pokaże, jak będą się zachowywać szczecinianie.

Legalnie w piecu/kotle można palić:

  • węglem kamiennym;
  • węglem półbrunatnym i brunatnym – mimo gorszych parametrów spalania i większej wilgoci niż węgiel kamienny (tym ostatnim w zależności od obowiązujących na danym terenie Polski uchwał antysmogowych);
  • drewnem (niemalowanym, nieimpregnowanym);
  • ekogroszkiem, pelletem, brykietem drzewnym;
  • brykietami ze słomy, zbożem;
  • odpadami z przetwórstwa drewna oraz z produkcji płyt i mebli (odpady kory i korka; trociny, wióry, ścinki, drewno z wyłączeniem trocin, wiórów i ścinek pochodzących z obróbki płyt wiórowych),
  • odpady z produkcji oraz z przetwórstwa masy celulozowej, papieru i tektury (odpady z kory i drewna),
  • opakowania z drewna.

Jakie grożą kary za spalanie odpadów?

Według ustawy o odpadach palenie śmieci i odpadów poza miejscami do tego przeznaczonymi jest zabronione. Termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w spalarniach lub we współspalarniach odpadów, natomiast kto robi to w innym miejscu, czyli spala w piecu - podlega zgodnie z art. 191 ustawy o odpadach karze aresztu lub grzywny.

Wysokość kar określa kodeks wykroczeń, według którego palenie śmieci to wykroczenie i można za nie dostać karę aresztu do 30 dni lub grzywny w wysokości do 5000 zł. Jest to jednak możliwe, jeśli sprawa trafi do sądu. Wówczas to właśnie sąd decyduje, ile kary za palenie śmieci wymierzyć i w jakiej formie.

W 2022 roku w Polsce nie ma zakazu ogrzewania się za pomocą kominków – z jednym wyjątkiem. Zakaz palenia w kominkach obowiązuje jedynie w dni smogowe i tylko wtedy, gdy kominek nie jest jedynym źródłem ogrzewania. Dotyczy to sytuacji, kiedy poziom zanieczyszczenia pyłem przekracza dopuszczalne 50 μg/m³. Większość uchwał antysmogowych zawiera też zakaz spalania biomasy o wilgotności powyżej 20 proc. Oznacza to, że drewno kominkowe powinno być sezonowane co najmniej przez dwa lata.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto