Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak podawać i do czego

Redakcja
Nigdy nie podajemy białych win do dziczyzny czy czerwonych mięs. Nigdy czerwonych win do owoców morza czy ryby. Szampan powinien być podawany jako aperitif, lub godzinę po posiłku.

Szampan najpierw młodszy

Szampana można pić również w trakcie całego posiłku; wówczas zaczniemy od roczników najmłodszych, by skończyć na rocznikach „seniorach”.

Aby lekko stuknął

Aby elegancko i bez zbędnych sensacji otworzyć szampana wystarczy zdjąć folię z korka, rozkręcić metalowe zabezpieczenie, mocno ująć korek w lewą rękę, w prawej zaś trzymać butelkę i powoli nią obracać w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Po trzech, czterech obrotach wykręcimy butelkę spod korka. Szampan nie wystrzeli i nie rozleje się. Co najwyżej lekko stuknie.

Najpierw po troszeczku
Szampana nalewa się do kieliszków w dwóch fazach. Najpierw do każdego po troszeczku, gdyż trunek pieni się i wznosi, następnie uzupełnia zawartość kieliszków do dwóch trzecich objętości. Kieliszki do szampana powinny mieć specyficzny kształt. Na ogół używa się płaskich, szerokich pucharków albo wąskich, wysokich kieliszków na krótkiej nóżce. W smukłych kieliszkach dłużej utrzymuje się aromat trunku i szampan silniej musuje.

Wino otwórz wcześniej

Przed podaniem wino należy dotlenić, uwolnić jego smak i aromat, otwierając butelkę co najmniej 2 godz. przed podaniem (stawiając korek na szyjce butelki). Przy podawaniu zachowajmy zalecenia co do temperatury, by wino nie było zbyt ciepłe, bądź zanadto schłodzone.

Podnoś delikatnie

Nigdy nie należy odwracać ani gwałtownie podnosić butelki z czerwonym winem przechowywanej w pozycji leżącej. Podnieśmy ją do pozycji pionowej w sposób bardzo delikatny.

Uwaga na korek

Podajmy je w odpowiedniej lampce, która uwydatni jego strukturę. Po otwarciu butelki starannie wycieramy szyjkę, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki związanej z drobinami korka w winie.

 

TAJEMNICZE LITERY

 Każdy zdaje sobie sprawę, że najlepsze wina powstają we Francji. Rodzaje win francuskich to:

V.D.Q.S. = Vin Délimité de Qualite Supérieure - francuskie wina wysokiej jakości produkowane na ograniczonym areale oraz z wybranych rodzajów winorośli. Wydajność z jednego hektara jest limitowana.

A.O.C. = Appellation d’Origine Contrôlée - wina francuskie posiadające tzw. kontrolowane źródło pochodzenia, produkowane z określonych rodzajów winorośli na ograniczonej powierzchni. Wydajność z jednego hektara jest limitowana i waha się między 50-60 hektolitrów. Metody uprawy oraz technologia produkcji wina jest uregulowana prawnie.

Vin de Pays = Francuskie wina pochodzące z określonego geograficznie regionu oraz wyprodukowane tylko ze ściśle określonych rodzajów winorośli. Niezależna komisja ekspertów ustala oraz nadaje tę klasyfikację wina po przeprowadzeniu dokładnej kontroli jakościowej.

Vin de Table = wszystkie wina francuskie wyprodukowane z dopuszczonych do uprawy winorośli oraz zawierają co najmniej minimalną zawartość 9 % alkoholu.

 

 

 

Opracował Marek Jaszczyński

Fot. Jakub Jurcan

 - W ciągu posiłku, w czasie którego podajemy kilka win, od czasu do czasu łyk dobrze schłodzonej wody mineralnej pozwoli odpocząć kubkom smakowym – radzi Jarosław Zdrojewski

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto