Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak dziś oceniamy blackout w Szczecinie?

Sylwia Cyza
Sylwia Cyza
Postanowiliśmy sprawdzić, jak władze miasta oceniają wydarzenia 8 kwietnia i czy dzięki nim są przygotowane na ewentualny blackout 2.

Piotr Gabinowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego:

Awaria uświadomiła nam, że nawet gdy jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć rodzaj zagrożenie to jego zasięg i skala wystąpienia jest nieprzewidywalna. Pomimo, że wydaje nam się iż jesteśmy właściwie przygotowani do likwidacji skutków sytuacji kryzysowych, to każde nowe zdarzenie zawiera inne dotąd nieznane elementy, które trudno jest zawczasu przewidzieć. Tym razem było podobnie, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę zakres oraz czas trwania awarii. Nie mniej jednak wszystkie powołane struktury zarządzania kryzysowego udało się szybko i sprawnie uruchomić w efekcie czego, a także dzięki dużemu wysiłkowi firm energetycznych już w godzinach wieczornych 8 kwietnia przywrócono energię elektryczną w Szczecinie.

Katastrofa energetyczna to kolejna sytuacja, która wymusza na systemie zarządzania kryzysowego wprowadzenie szeregu usprawnień polegających przede wszystkim na uaktualnieniu procedur reagowania na wypadek tego typu zagrożeń, oraz przygotowaniu infrastruktury krytycznej (szpitale, systemy zaopatrzenia ludności w wodę i odprowadzanie ścieków, komunikację wykorzystującą trakcje elektryczną, łączność, systemy bankowe, systemy płatności szczególnie działanie kas fiskalnych w punktach sprzedaży), do tego aby w przypadku zaniku energii elektrycznej mogła zminimalizować skutki jej uciążliwości dla mieszkańców. Awaria pokazała nam, że niestety wiele obiektów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ludności wyżej wymienionych warunków nie spełniała.

Oddzielnym i najważniejszym jednak problemem jest modernizacja systemu zasilania w energię elektryczną na obszarze Szczecina i całego województwa zachodniopomorskiego. Chciałbym zaznaczyć że system infrastruktury sieciowej jest przestarzały (wiek niektórych linii energetycznych w regionie to lata 50. lub 60., najmłodsze linie pochodzą z lat 80.) i wymaga modernizacji oraz nowych inwestycji.
Powołane po awarii przez Wojewodę Zachodniopomorskiego gremia pracują nad rozwiązaniem tego problemy do dnia dzisiejszego.

Przypomnę, że opracowany został raport o przyczynach i skutkach awarii oraz w celu realizacji zwartych w nich wniosków we wrześniu 2008 roku powołano Wojewódzką Radę ds. Bezpieczeństwa Energetycznego.

Do jej głównych zadań należy:

- monitorowanie funkcjonowania systemu elektroenergetycznego,
- inicjowanie działań i projektów związanych z rozwojem energetyki na terenie województwa zachodniopomorskiego
- monitorowanie realizacji planów rozwoju przedsiębiorstw energetycznych.
- inicjowanie działań wspierających rozwój energetyki odnawialnej.
W 2008 roku odbyły się dwa posiedzenia Rady na których głównie omawiane były podjęte działania spółek energetycznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa w dostawy energii dla ludności w okresie zimowym 2008/2009.
W 2009 roku zaplanowanych zostało dziesięć posiedzeń z czego do tej pory odbyły się trzy. Na ostatnim posiedzeniu poruszane był mi.n. problem budowy elektrowni jądrowej na terenie województwa.

Piotr Landowski, z Biura Promocji i Informacji Urzędu Miasta:

- Podstawową "nauką" płynące z ubiegłorocznej awarii energii to konieczność wyposażenia gmach Urzędu Miasta i niektórych jednostki podległych urzędowi w agregaty prądotwórcze. Jesteśmy w trakcie uzyskania pozwolenia na budowę silniejszego agregatu na potrzeby urzędu, tak aby w przypadku awarii zasilać cały urząd miasta. Trwa ustalanie listy miejsc, które mogłoby stać się dzielnicowymi centrami kryzysowymi. Sprawdzone są placówki oświatowe, gdzie mogłyby powstać takie centra. Miejsca takie musza spełniać pewne kryteria, muszą posiadać np. salę gimnastyczną, zaplecze kuchenne itp.)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto