Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia pewnej ulicy: Chmielewskiego

von sadow
von sadow
Nazwa ulicy Chmielewskiego kojarzyła mi się zawsze z chmielem, browarem. Nie wiedziałem, że jej patronem jest Zygmunt Chmielewski.

Ulica Chmielewskiego i dalej Kolumba łączą najkrótszą drogą dzielnicę Szczecina Pomorzany z centrum.

W 1822 r. pomiędzy wsią Pomorzany a podmiejskim terenem obecnego Dworca Szczecin Główny powstało na gruntach miejskich nowe osiedle. Znalazło się w dolinie rozpoczynającej się przy Dworcu Szczecin Główny, rozciągając się długim pasmem aż do samych Pomorzan. Zabudowano je po obu stronach drogi pojedynczym szeregiem domów.

W 1865 r. wieś Pomorzany i powstałe w 1822 r. osiedle włączono do miasta, a mieszkańców obciążono obowiązkami miejskimi.

W 1864 r. funkcjonowało na osiedlu (przy ul. Chmielewskiego) wiele zakładów, m.in browar produkujący piwo bawarskie, gazownia itp. Przed 1870 r. powstała jeszcze fabryka mydła i świec.

Na terenach i zabudowie dawnej fabryki mydła i świec przy ul. Chmielewskiego powstał po II Wojnie Światowej jeden z oddziałów Transoceanu. Wiele z polskich zakładów, które zaistniały po II wojnie światowej na gruzach pruskich zakładów, w latach przełomu 1989-91 zostało zlikwidowanych (nie dały sobie rady w nowych warunkach ekonomicznych).

Nie ma już Spółdzielni Usług Podwodnych (obecnie wytwórnia betonu), Spółdzielni Pracy „Meblosprzęt” (do której kiedyś ustawiały się kolejki społeczne po szafki kuchenne i meblościanki), po upadłym Transoceanie został niekompletny napis. Na miejscu byłych przedsiębiorstw państwowych powstają składy, hurtownie i spółki, wśród których też następuje stała rotacja i zmiana profilu.

Na ulicy Chmielewskiego ostał się „Spółdzielczy Ośrodek Technologii Gumy”, ale większość swojego terenu i obiektów musiał odsprzedać i wybudowany po wojnie Zespół Szkół Rzemieślniczych. Po zmianie ustroju powstał tu jeden nowoczesny obiekt budowlany - biurowiec zbudowany chyba na wyrost, bo chyba do dzisiaj właściciel ma problemy z wydzierżawieniem wszystkich pomieszczeń biurowych.

Właściwie niewiele zostało zakładów i instytucji, które nie zmieniły swojego profilu produkcji i usług, a istnieją od ponad 150 lat, takie jak browar (wizytówka ulicy), gazownia. Przy ulicy Chmielewskiego stoi kilka budynków mieszkalnych, niektóre prezentują się całkiem okazale, jednak w rzadszej zabudowie niż przy ul. Kolumba.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto