Głośno o parkowaniu w SPP. "Nie spełnia swojej funkcji, ale kasuje opłaty"

Redakcja MM
Redakcja MM
Karanie kierowców upomnieniami za parkowanie nieodśnieżonych aut ...
Karanie kierowców upomnieniami za parkowanie nieodśnieżonych aut ... facebook.com/szczecinlive
Karanie kierowców upomnieniami za parkowanie nieodśnieżonych aut w strefie płatnego parkowania wywołało reakcję Czytelników.

Marek Jaszczyński
[email protected]

Do redakcji napisał Jarosław Zawadzki, który przypomniał, że doręczenia upomnienia na szybie czy lusterku była poruszana już wiele razy.

– Najgorsze w całej sytuacji jednak było to, że strefa pomimo że nie spełnia swojej funkcji kasuje opłaty – pisze Czytelnik. – Nie spełnia swojej funkcji w zimę, bo jest cała w śniegu, a do niedawna można było od co najmniej dwóch lat parkować zaśnieżonym autem bez biletu. W ubiegłym roku zawiadomiłem redakcję i ktoś nawet pytał kogoś z biura SPP o to. Odpowiedź była jasna: zaśnieżonych samochodów nie odśnieżamy i nie wystawiamy biletów. Pracownicy z biura teraz mówią, że przepisy jasno stanowią, że trzeba umieścić bilet w widocznym miejscu i ten przepis obowiązuje zawsze. Tylko, że do niedawna go nikt nie stosował! Rozmawiałem z kontrolerami i mówili, że dzień wcześniej do zaśnieżonych aut nie podchodzili, a dzień później już mieli polecenie z góry wieszania upomnień na lusterkach. Coś się więc musiało zmienić. Znalazłem też upomnienie na lusterku swojego auta, które stało od trzech dni w tym samym miejscu. Dwa dni za darmo, trzeciego zostałem upomniany. Nie wyjeżdżałem, bo akurat nie miałem łopaty, żeby się wykopać. Koparki zabierające śnieg pojawiły się u mnie na ulicy dopiero wczoraj...

Zdaniem pana Jarosława pobieranie opłat w zasypanej strefie i w sytuacji od kilku lat, że duża część zaśnieżonych aut stała w strefie nie generując rotacji, jest dziwny.

– Bo płacili tylko ci co wykupili abonamenty i ci co jeździli odśnieżonymi autami – mówi mężczyzna. – Tak być nie powinno, a było przez kilka lat. Tak samo jak bezczelnością jest pobieranie opłat za parkowanie w miejscach, w które wjeżdża się na własne ryzyko, a wysiadając ląduje się z półmetrowej zaspie nogami... Tak jest każdej zimy.

SPP znalazła więc rozwiązanie – upominamy wszystkich, na których spadł śnieg, powiększymy wpływy z parkowania pod biurem SPP. Znaleźli wyjście z sytuacji jeszcze gorsze. A co jeżeli mam bilet na godzinę lub dwie i w międzyczasie zasypie mi auto śniegiem? Dlaczego za każdym razem z tego powodu mam się fatygować do biura SPP? Kto mi zwróci za to czas i pieniądze i zapłaci za parkowanie pod biurem SPP?

Dlaczego też interpretacja przepisów dotyczących funkcjonowania strefy w tym mieście potrafi się zmienić w ciągu doby? Nie można też cytować bezkrytycznie pracowników biura strefy, bo przytoczonych w gazecie wypowiedzi i na portalach internetowych, wygląda na to, że oni nigdy na ulicy nie byli i nie wiedzą co się tam dzieje. Opowiadają wyuczone formułki, a na ulicy dzieje się zupełnie coś innego. Może warto kontynuować dyskusję na ten temat.

O opinie skuteczności metody zawiadamiania właścicieli pojazdów parkujących w strefie poprosiliśmy prawnika, który potwierdza, że sposób wręczenia upomnienia może być dowolny.

– Obowiązek opłaty winien być wykonany niezwłocznie po zaistnieniu określonego stanu faktycznego, czyli zaparkowania w strefie płatnego parkowania, a w odniesieniu do opłaty dodatkowej – nieuiszczenia opłaty parkingowej tłumaczy Marcin Gruca, prawnik. – Dla realizacji obowiązku uiszczenia takich opłat (opłaty parkingowej,opłaty dodatkowej) nie jest zatem koniecznym jego konkretyzacja w drodze indywidualnego aktu administracyjnego, np. decyzji. Sporządzane przez inspektora SPP (działającego z upoważnienia zarządcy drogi) zawiadomienie o nieopłaconym postoju w strefie płatnego parkowania – którego oryginał umieszczany jest za wycieraczką pojazdu – stanowi zatem dokument (dowód) potwierdzający nieuiszczenie opłaty. Zarazem stanowi ono dla korzystającego z parkingu dodatkową informację o (powstałym z mocy prawa) obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej. Ani przepisy ustawy o drogach publicznych, ani postanowienia uchwały Rady Miasta Szczecina, nie ustanawiają obowiązku doręczania takich zawiadomień „za potwierdzeniem odbioru”. Tym bardziej, iż dokument ten nie nakłada na korzystającego z parkingu jakichkolwiek obowiązków, a jedynie dodatkowo informuje o nieopłaconym postoju. Obowiązek poniesienia opłaty dodatkowej powstał bowiem z mocy prawa w momencie pozostawienia pojazdu w strefie bez uiszczenia opłaty parkingowej.

Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie