Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Forteczna armata ze Szczecina (wideo + zdjęcia)

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Armata przeciwpancerna trafi do szczecińskiego muzeum, dzięki zaangażowaniu wielu osób udało się ocalić unikalny eksponat.

- To unikat na skalę światową, prawie rok zajęło na ustalanie szczegółów tego działa – mówi Aleksander Ostasz, redaktor naczelny „Magazynu Nurkowanie”. – Prawdopodobnie to jeden z nielicznych zachowanych egzemplarzy, wiemy że drugi znajduje się w Dreźnie.

Armatę odkryto w czerwcu ubiegłego roku podczas prac ziemnych w koszarach, w Podjuchach. Na szczęście wojsko zawiadomiło pasjonatów, a ci zainteresowali odpowiednie służby. Zachodniopomorski Wojewódzki konserwator zabytków podjął decyzję o przekazaniu znalezionej armaty do Muzeum Techniki i Komunikacji.

Co to za armata?

To 75 mm działo przeciwpancerne 7,5 cm K.51 L/24 na lawecie fortecznej. W początkowym okresie wojny armaty te stanowiło uzbrojenie czołgów i dział szturmowych, takich jak Panzerkampfwagen IV wersja od A do F1 oraz PzKpfw III wersja N. Z uwagi na to, że nie odpowiadały wymogom pola walki wycofano je z użytku, nie na długo.

W poniższym fragmencie niemieckiej kroniki wojennej z walk o Dąbie (Wochenschau) w 1945 roku widać działo przeciwpancerne 7,5 cm K.51 L/24 na lawecie fortecznej w akcji , to 8 - 10 sekunda filmu.

Gdy zmieniły się losy wojny i Niemcy zaczeli przegrywać, w armaty uzbrojono forteczne kompanie przeciwpancerne (Festungs Panzerabwehrkanone-Kompagnie). To działo, które odnaleziono należało do Fest.Pak-kp. 7./XXVII lub 9./XXVII. Dodać należy, że kompanie były również wyposażone w słynne „88” – armaty przeciwpancerne kalibru 88 mm.

Przynależność armaty udało się ustalić na podstawie niemieckich meldunków. I tak w depeszy z 23 marca 1945 roku Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych jest mowa o rozbiciu dwóch wymienionych jednostek podczas walk o przyczółek dąbski.

W innych dokumentach jest podany dokładny stan liczbowy tych armat w twierdzy Szczecin było 40, z tego 36 w gotowości bojowej.

Ale to nie jedyne znalezisko tego typu ze Szczecina. W 2001 roku odkryto w rejonie Dziewoklicza wieżę od czołgu Pantera, tzw. Pantherturm. Znalezisko na szczęście zabezpieczono i poddano renowacji. Trafi również do Muzeum Techniki i Komunikacji. W 2006 odkryto armatę przeciwpancerną kalibru 4,7 cm w betonowym schronie. Te znaleziska udostępnione publiczności mogą stać jedną z atrakcji turystycznych.

Fot. Aleksander Ostasz Magazyn Nurkowanie


od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto