Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Erasmus to tylko imprezy? Właśnie, że nie! Zobacz, co można zyskać studiując zagranicą

Redakcja MM
Redakcja MM
Wszystkie sprawy związane z Erasmusem można załatwić w sekcji współpracy z zagranicą.
Wszystkie sprawy związane z Erasmusem można załatwić w sekcji współpracy z zagranicą. Andrzej Szkocki
Erasmus to program wymiany międzynarodowej studentów i nauczycieli akademickich, którzy mogą spędzić czas na zagranicznej uczelni.

Małgorzata Klimczak
[email protected]

Erasmus to semestralny lub roczny pobyt na studiach w zagranicznej uczelni partnerskiej (3-10 miesięcy w obrębie tego samego roku akademickiego, zwolnienie z czesnego za naukę w uczelni zagranicznej, uznanie okresu i programu studiów odbytych za granicą, zachowanie praw do przysługujących stypendiów krajowych).

- Oferta wyjazdowa dla studentów tworzona jest przez macierzysty wydział na podstawie umów dwustronnych podpisywanych z zagranicznymi uczelniami partnerskimi - mówi Agata Bruska z sekcji ds. współpracy z zagranicą na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym. - Wyjazd na Erasmusa nie jest możliwy, jeśli dana uczelnia nie jest partnerem uczelni macierzystej w okresie, w którym planowany jest wyjazd. Nasza uczelnia ma 123 partnerów. Są to m. in. takie kraje jak Holandia, Turcja, Finlandia, Czechy, Hiszpania, Niemcy.

Trzeba pamiętać, że Erasmus nie finansuje całości kosztów pobytu, stypendium jest przeznaczone na pokrycie różnicy w kosztach utrzymania pomiędzy Polską a krajem docelowym.

Studenci mogą też wyjechać w ramach Erasmusa na praktyki zawodowe w zagranicznym przedsiębiorstwie lub instytucji na okres 3-10 miesięcy.

Podczas takiego wyjazdu można zyskać żywy kontakt z językami obcymi i motywację do ich nauki, zagraniczne kontakty i przyjaźnie, pobyt w prawdziwej "szkole życia". O wyjazd w ramach Erasmusa mogą starać się studenci zarejestrowani oficjalnie na kierunku studiów I, II lub III stopnia, studenci, którzy w momencie wyjazdu ukończyli co

najmniej 1 rok studiów I stopnia, studenci, którzy nigdy wcześniej nie wyjeżdżali na zagraniczne studia lub praktykę w ramach Programu Erasmus (nie można dwa razy skorzystać z tej samej formy stypendium, można jednak wyjechać jednorazowo zarówno na studia jak i praktykę).

Kandydaci na wyjazdy stypendialne programu Erasmus oceniani są na podstawie średniej ocen z ostatniego zakończonego semestru akademickiego (stan na dzień przekazania wydziałowych protokołów z kwalifikacji do Działu Kształcenia, Sekcja Współpracy z Zagranicą).

Jeśli ostatni zakończony semestr akademicki obejmował wyłącznie praktyki zawodowe, średnia ocen z tego semestru nie będzie brana pod uwagę. W tym przypadku w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniona zostanie średnia z semestru poprzedzającego semestr praktyk. W przypadku studentów pierwszego semestru studiów drugiego lub trzeciego stopnia jako średnia ocen przyjmowana jest średnia ocena za studia pierwszego stopnia lub drugiego stopnia ustalona na podstawie suplementu do dyplomu.

Drugim kryterium jest ocena znajomości języka obcego, będącego językiem wykładowym, potwierdzonej centralnym uczelnianym egzaminem językowym, uznawanym certyfikatem zewnętrznym (zgodnie z potwierdzeniem Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych ZUT), lub w szczególnych przypadkach rozmową kwalifikacyjną z przedstawicielem uczelni partnerskiej.

Kandydaci zobowiązani są do spełnienia wymogów językowych instytucji przyjmującej. Jeśli wymagania takie nie są określone, minimalne wymagania dotyczące kandydatów to przedstawienie potwierdzenia znajomości języka na poziomie B1. Brak punktów za ocenę znajomości języka uniemożliwia zakwalifikowanie kandydata na wyjazd stypendialny programu Erasmus.

Również nauczyciele akademiccy będący pracownikami Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie mają możliwość ubiegania się o zagraniczne wyjazdy dydaktyczne w ramach programu Erasmus.

Wyjazd dydaktyczny realizowany jest w uczelni partnerskiej, tj. w uczelni, z którą ZUT podpisał uprzednio stosowną umowę dwustronną w ramach programu. Uczelnia partnerska musi znajdować się na terenie kraju uprawnionego do udziału w programie (obszar UE, Islandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwajcaria, Chorwacja oraz oraz kraj stowarzyszony Turcja) oraz posiadać ważną Kartę Erasmusa.

Wyjazd dydaktyczny powinien trwać co najmniej 5 dni roboczych. Krótsze pobyty są dopuszczalne jedynie w uzasadnionych przypadkach.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto