Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin na prawo jazdy bez stresu? To możliwe!

Redakcja
O tym jak podczas egzaminu opanować stres, jak zdać za pierwszym razem i jakich błędów nie popełniać przy egzaminatorze opowiada Piotr Michalski ze Szkoły Nauki Jazdy Alien w Szczecinie.

- Co zrobić, żeby bez problemu zdać egzamin na prawo jazdy?

Piotr Michalski: Przede wszystkim trzeba się do takiego egzaminu odpowiednio przygotować i to w wielu aspektach. Ważne są umiejętności praktyczne, ale żeby je opanować trzeba poważnie podejść do teorii. Wiele osób robi ten błąd, że uczy się testów, a nie opanowuje wiedzy teoretycznej. Potem na egzaminie pojawia się problem, bo testy są różnie sformułowane i jeżeli nie mamy wiedzy tylko pamiętamy dany zestaw pytań – nie odpowiemy poprawnie. W naszej szkole nauki jazdy kursant, który skończy lekcje teorii musi zaliczyć test sprawdzający wiedzę, żeby móc rozpocząć jazdy. I tu pojawia się kolejny aspekt, który musimy opanować, jeśli chcemy bez problemu zdać egzamin na prawo jazdy. Oczywiście musimy tak nauczyć się jeździć, żebyśmy nie bali się sami wyjechać na miasto. Nie chodzi więc jedynie o opanowanie prowadzenia pojazdu. Instruktor na ostatnich godzinach jazdy powinien nie mieć uwag do kursanta zarówno w kwestii wiedzy teoretycznej jak i praktycznej. Jeśli są wątpliwości i uwagi, oznacza to, że kursant nie jest jeszcze gotowy do zdania egzaminu i musi dalej uczyć się i ćwiczyć.

- Załóżmy, że kursant opanował wiedzę teoretyczną i praktyczną. Jest gotowy do egzaminu, ale kiedy wsiada do samochodu obok egzaminatora, paraliżuje go stres, popełnia błędy i egzamin kończy się wynikiem negatywnym. Jak sobie z takim stresem na egzaminie poradzić? Można go okiełznać?

-P.M.: Stres na egzaminie można zminimalizować i jest na to kilka sposobów. Najpierw musimy sobie jednak uświadomić i zrozumieć, czym jest stres. W naszej szkole jazdy prowadzimy dla kursantów dobrowolne i bezpłatne szkolenia antystresowe. W ich trakcie uzmysławiamy kursantom, że stres jest czymś naturalnym i potrzebnym do normalnego działania. Szkodliwy jest jedynie nadmiar stresu. A nadmiar stresu pojawia się wtedy, kiedy mamy nieuporządkowane życie, źle się odżywiamy, nie uprawiamy sportów. Z taką wiedzą kursant inaczej podchodzi do stresu podczas egzaminu. Będzie się stresował, ale stres go nie sparaliżuje i nie spowoduje negatywnych zachowań. Oczywiście mogą się też pojawić sprawy, na które nie mamy wpływu np. trzęsąca się ze stresu noga. W takiej sytuacji poprośmy egzaminatora o chwilę na uspokojenie, weźmy kilka głębokich oddechów, przejdźmy się wokół pojazdu, ale nie próbujmy na siłę jechać.

- Wspomniał Pan o szkoleniach antystresowych. Jak one wyglądają?

P.M.: W naszej szkole takie szkolenia są prowadzone indywidualnie. W sali mogą się znajdować maksymalnie dwie osoby. Podczas zajęć przekazujemy wiedzę ogólną na temat stresu, ale także planujemy życie. Każdy kursant otrzymuje specjalną kartę, na której określa swoje plusy i minusy, cele w życiu, osiągnięcia, plan dnia etc. Potem wspólnie analizujemy wyniki. Podpowiadamy, co robić, żeby zmniejszyć stres. Jakie zmiany w życiu wprowadzić. Na koniec kursant dostaje materiały z ćwiczeniami, które musi wykonać w domu. Według nich porządkuje sobie życie i sprawdza czy to działa. Takie szkolenie trwa 3 godziny, ale jeżeli po ich zakończeniu kursant ma jeszcze dodatkowe pytania zawsze jesteśmy do jego dyspozycji. Szkolenie antystresowe trzeba jednak potraktować poważnie, w przeciwnym razie nic da.

- Jak powinien wyglądać dzień egzaminu? Co robić, z czego zrezygnować?

P.M.: Na dzień przed egzaminem kursant nie powinien jeździć ani uczyć się. Lepiej będzie jeśli odpocznie, pójdzie na spacer, zrobi coś dla siebie. W dniu egzaminu niech się wyśpi, a rano zje energetyczne śniadanie. Nie warto też podchodzić do egzaminu jak do wielkiego sprawdzianu. Uwierz w siebie. Jeśli masz odpowiednią wiedzę i umiejętności to prawo jazdy ci się należy i wystarczy to udowodnić egzaminatorowi.

- Niektórzy postanawiają przed egzaminem zażyć środki uspokajające. To dobry pomysł?

P.M.: Nie polecam żadnych środków chemicznych. Jeśli już ktoś chce zażyć środki uspokajające, niech będą one naturalnego pochodzenia np. ziołowe. Wcześniej jednak sprawdźmy jak dane tabletki na nas działają – ważne jest, żeby nie powodowały senności albo nie spowalniały reakcji.

- Jakie są banalne błędy kursantów podczas egzaminu, które mogą doprowadzić do tego, że wynik egzaminu będzie negatywny?

P.M.: Głównym błędem kursantów, jest to, że przestają być skupieni w momencie, kiedy egzaminator mówi „wszystko dobrze, wracamy”. Po tych słowach kursant wpada w euforię, rozluźnia się i zaczyna popełniać błędy. Pamiętajmy, że egzamin jest zdany dopiero wtedy, kiedy dojedziemy do siedziby WORDU, zgasimy silnik samochodu, otrzymamy kartę z pozytywnym wynikiem egzaminu. Był nawet przypadek, że kursantka dotarła już na miejsce, egzaminator poinformował ją o zdanym egzaminie, a ta w euforii odpięła pasy i wyskoczyła z samochodu. Niestety nie wyłączyła silnika i nie zabezpieczyła samochodu. Egzaminator był zmuszony zmienić zdanie i egzamin skończył się niepowodzeniem.

- Ostatnie złote rady dla kursantów przed egzaminem.

P.M.: Po pierwsze nie bądź podczas egzaminu skrępowany, nie bój się odezwać. Jeśli wykonujesz coś nietypowego, skomentuj to. Mówię tu np. o takich sytuacjach, kiedy pojazdy na drodze są źle zaparkowane i aby je ominąć musisz najechać na podwójną linię ciągłą. Zrób to, ale powiedz, dlaczego w taki sposób postępujesz. W przeciwnym razie egzaminator może uznać, że łamiesz przepisy. Ważne jest też zachowanie trzeźwego umysłu i ostrożności, jeśli podczas egzaminu pada deszcz. Nie zapomnij włączyć wycieraczek, a jeśli szyby mocno zaparowały włącz nawiewy. Jeśli to konieczne, zatrzymaj się i poczekaj aż szyby odparują. Omijaj także kałuże, traktuj je jako przeszkodę na drodze. Nie możesz doprowadzać do rozbryzgu kałuży ani ochlapać pieszych. Takie działania mogą spowodować, że oblejesz. Co ważne, nie ma też sensu analizowanie popełnionych błędów. Jeśli zgasł ci samochód, nie udało się wbić biegu – nie przejmuj się tym. Nie cofniesz tego. Skup się i jedź dalej. Pamiętaj, że drobne błędy zdarzają się nawet kierowcom z wieloletnim stażem.

Alien Nauka Jazdy
Al. Piastów 59/4
70-335 Szczecin
tel. kom. 0-508-336-806
www.alien.szczecin.pl
FB: www.facebook.com/alien.szczecin

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto