Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Bociana Białego przypada na 31 maja [ZDJĘCIA]

Grupa Energa
Dzień Bociana Białego przypada na 31 maja!
Dzień Bociana Białego przypada na 31 maja! archwium polskapresse
Dzień Bociana Białego - 31 maja. Mało kto wie, że 31 maja uznawany jest przez przyrodników za „Dzień Bociana”. Bocianie święto obchodzone jest w Polsce od 2003 roku, dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura".

Dzień Bociana Białego przypada na 31 maja!

W ramach działań na rzecz bociana białego PTTP “pro Natura” już od kilku lat współpracuje także z Grupą ENERGA. Jednym z przykładów aktywności jest uruchomienie infolinii 0 801 BOCIAN (0 801-26-24-26), dzięki której przyrodnicy udzielają porad z zakresu ochrony bociana białego, zwłaszcza w przypadku poszkodowanych ptaków, czy zagrożony gniazd.

Polskę zasiedla niemal jedna czwarta światowej populacji bociana białego. Niestety liczebność tego gatunku z roku na rok ulega drastycznym wahaniom, zmienia się także zasiedlony przez niego areał i dostęp do zasobów pokarmowych. Wszelkie zmiany w środowisku mają pośrednio wpływ na efekty jego lęgów. Przyszłość tego gatunku w dużej mierze zależy od warunków i bezpieczeństwa, jakie zapewnimy ptakom w Polsce.

Dlatego Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" już od kilku lat aktywnie współpracuje z Grupą ENERGA na rzecz ochrony bociana białego. Jednym z działań jest infolinia 0 801 BOCIAN (0 801-26-24-26), dzięki której przyrodnicy z PTPP „pro Natura” przez pięć dni w tygodniu udzielają porad z zakresu ochrony bociana białego, zwłaszcza wsprawach dotyczących zagrożonych i poszkodowanych bocianów, opieki nad niesprawnymi osobnikami, jak i gniazd wymagających renowacji. Infolinia dostępna jest na terenie całego kraju, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00.

Uruchomienie ogólnopolskiego punktu informacyjnego 0 801 BOCIAN to część kompleksowego projektu PTPP "pro Natura" i Grupy ENERGA. Ponadto wszyscy sympatycy i miłośnicy czerwononogich ptaków mogą korzystać z internetowej bazy wiedzy na temat bocianów – Bocianopedia.pl . Serwis powstał dzięki Zbigniewowi Jakubcowi oraz Przemysławowi Szymońskiemu, autorom zdjęć i fotografii do książki "Bociany i boćki", którzy postanowili udostępnić swoje opracowanie nt. życia i zwyczajów tych ptaków także w Internecie.

Popularnonaukowy blog przyrodnika Krzysztofa Koniecznego

W ramach współpracy Grupy ENERGA i przyrodników z Towarzystwa Przyjaciół Przyrody "pro Natura" na stronie www.dbajobociany.pl ruszaautorski blog popularnonaukowy przyrodnika Krzysztofa Koniecznego pt. „Dbaj o bociany, czyli wokół bocianiego gniazda”. Elektroniczny dziennik w prosty i przystępny sposób będzie propagował przyrodniczą wiedzę na temat ptaków uznawanych za symbol Polski. Na blogu publikowane będą autorskie teksty, fotografie, filmiki oraz nagrania dźwiękowe.

Odpowiedzialność za przyszłość środowiska to wartości, jaką niesie ze sobą nasza marka. Dlatego Grupa ENERGA od lat czynnie współpracuje z przyrodnikami z "pro Natury" na rzecz ochrony bociana białego i jego siedlisk – mówi Jarosław Kozłowski, koordynator współpracy ENERGA SA z przyrodnikami. – Mamy nadzieję, że nasze kolejne działania nie tylko zwiększą świadomość internautów, ale także realnie przyczynią się do ochrony bociana białego – dodaje.

Zaobrączkowane bociany wracają do Polski!

Obok akcji „Dbaj o Bociany”, Grupa ENERGA w ubiegłych latach prowadziła także unikatowy projekt na skalę Europy pod hasłem „Energetyczni Obrączkarze”. W ramach programu przeszkoleni przez ekologów energetycy znakowali młode bociany zakładając im specjalne obrączki. Przez cztery lata Grupa ENERGA zaobrączkowała blisko 5 tys. piskląt.

W tym roku mamy duże oczekiwania badawcze związane z programem "Energetyczni Obrączkarze". To właśnie teraz pojawiają się pierwsze sygnały dotyczące oznaczonych bocianów powracających do Polski. Informacje zwrotne o zaobrączkowanych przez energetyków ptakach docierają do nas m.in. z Rumunii, a nawet Sudanu – mówi Krzysztof Konieczny z PTPP "pro Natura".

Obrączki pozwalają ornitologom nie tylko na śledzenie losów bocianów w trakcie ich wędrówek, ale dostarczają również cenne informacje dot. zagrożeń, na które narażone są ptaki.

Więcej informacji na temat aktywności związanych z ochroną bocianów białych można znaleźć na www.dbajobociany.pl, www.facebook.com/dbajobociany oraz www.bociany.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto