Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci siedzą na kanapie. Wady postawy to plaga! [wideo]

rozmawiała Anna Folkman
Sebastian Wołosz
Kilka pytań do dr Elżbiety Iglewskiej, kierownika przychodni Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy-ZCLiP

Zakończył się właśnie program pod nazwą „Wczesne rozpoznawanie i korekcja wad postawy u dzieci w wieku od 3 do 7 lat” prowadzony przez specjalistów Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Szczecinie. Jakie są wyniki?

Wyniki są zatrważające. Na ponad 300 przebadanych dzieci tylko 28 nie miało żadnej wady postawy!

Ponad 90 procent przebadanych dzieci boryka się z co najmniej jedną wadą postawy. Wyniki prowadzonego od 1 lipca do 10 grudnia 2015 roku programu, w całości finansowanego z budżetu województwa zachodniopomorskiego, nie pozostawiają złudzeń - wady postawy u najmłodszych mieszkańców Szczecina pretendują do miana plagi „pokolenia kanapowego”. Z przykrością muszę stwierdzić, że nie jestem zaskoczona wynikami. Potwierdzają one tylko to, o czym, my specjaliści rehabilitacji alarmujemy już od kilku lat.

Jak były przeprowadzane badania?

Pierwszy etap obejmował grupę 50 dzieci w wieku 6-7 lat, które po badaniu lekarskim, w przypadku stwierdzenia wady postawy, były kwalifikowane na trzymiesięczne zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Dzieci te zostały poddane kontrolnemu badaniu lekarskiemu po przeprowadzeniu cyklu zajęć korekcyjnych. W związku ze stwierdzeniem dużego zapotrzebowania społecznego - zainteresowanie po akcjach medialnych i stwierdzeniu istotnego problemu występowania ilości wad - u przebadanych około 70 dzieci tylko 2 nie wykazywało wad postawy, przeprowadzono drugi etap. Polegał on na badaniu lekarskim oceniającym postawę u 250 dzieci, w wieku 3-7 lat.

Jakie zalecanie dawano?

W przypadku stwierdzenia dysfunkcji opiekunowie otrzymywali instruktaż ćwiczeń oraz informacje o tym jak postępować z dzieckiem z daną wadą postawy. Dodatkowo przeprowadzono pokazowe instruktaże z czynnym udziałem dzieci i rodziców w ramach dni otwartych przychodni dla uczestników programu.

Jakie najczęściej wady były rozpoznane?

W obu etapach programu przeważały wady związane z płaskostopiem oraz brakiem poczucia prawidłowej postawy.

Co dały ćwiczenia?

Większość dzieci, które uczestniczyły w trzymiesięcznych zajęciach z gimnastyki korekcyjnej potrafiła potem czynnie skorygować postawę, ustąpiły przykurcze mięśni piersiowych, przywiedzenie barków, odstawanie łopatek, poprawiło się ustawienie miednicy. Nastąpiła poprawa siły mięśniowej i koordynacji ruchowej.

Były badania. Co dalej?

Wnioski sformułowane przez specjalistów rehabilitacji WOMP-ZCLiP po przeprowadzonym programie wskazują przede wszystkim na potrzebę jeszcze większego propagowania aktywności fizycznej wśród dzieci, jako środka zapobiegającego wystąpieniu wad postawy, szeroko rozumianej edukacji rodziców, wprowadzenia gimnastyki korekcyjnej w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz okresowych badań (raz do roku) pod kątem wad postawy. Jednocześnie wskazują na zasadność prowadzenia programów profilaktycznych w kierunku wad postawy, ponieważ nieleczone mogą przyczynić się do poważnych schorzeń w dorosłym życiu.

Na co powinni zwracać uwagę rodzice?

Szczególnie teraz, kiedy dużo czasu spędzamy na dworze, ciała są odsłonięte, obserwujmy nasze dzieci. Sprawdźmy jak stawiają stopy, ustawiają kolana, barki czy jaki zostawiają ślad wychodząc z basenu - jeśli jest płaski, zasięgnijmy porady lekarza. Zróbmy to także wtedy, kiedy coś w ich postawie nas zaniepokoi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto