MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dyżur MM: Zapytaj prawnika!

Paulina Łątka
Paulina Łątka
Jeśli masz jakiś problem prawny, przepisy cię przerastają i nie wiesz gdzie udać się po pomoc, zapraszamy w środę o godzinie 15 do redakcji MM. Porad prawnych ja zwykle udzielał będzie adwokat Marcin Gruca.

O to pytaliście przy okazji poprzedniego dyżuru prawnika.
Czy sprzedaż produktów spożywczych po terminie przydatności do spożycia jednak po obniżonej cenie jest zgodna z prawem?

Na podstawie art. 52 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia „środki spożywcze oznakowane datą minimalnej trwałości lub terminem przydatności do spożycia mogą znajdować się w obrocie do tej daty lub terminu”. W związku z tym opisana sytuacja jest nieprawidłowa i może być podstawą do zgłoszenia jej do Sanepidu.

Sąd na sześć miesięcy zabrał mi prawo jazdy, po tym jak prowadziłem samochód pod wpływem alkoholu. Co mi grozi jeśli teraz wsiądę za kierownicę i zostanę zatrzymany bez prawa jazdy?

Jazda bez prawa jazdy jest wykroczeniem. Zgodnie z art. 94 par. 1 kodeksu wykroczeń „Kto prowadzi na drodze publicznej pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny”. Jeśli jednak będzie Pan prowadził samochód w okresie obowiązywania zakazu sądowego, to stanowić to będzie przestępstwo Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego „Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów lub obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Na jaki przepis mogę się powoływać w sprawie o zmniejszenie alimentów?
Podstawą jest artykuł 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który przewiduje, że w razie zmian sytuacji można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Na podstawie tego artykułu można zarówno wnosić o podwyższenie jak i o obniżenie wysokości alimentów w zależności od zmiany sytuacji finansowej - jeżeli istnieją ku temu merytoryczne podstawy na przykład: znaczące obniżenie się dochodów. Zasądzone alimenty nie muszą być stałe - mogą być zmienione. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 13 marca 1973 r. (sygn. akt III CRN 6/73) „istnienie ważnego powodu do zmiany zatrudnienia na mniej zyskowne powodującej zmniejszenie się zarobków zobowiązanego do alimentacji może stanowić podstawę do żądania obniżenia alimentów na podstawie art. 138. Chyba, że pogorszeniu się sytuacji zarobkowej zobowiązanego do alimentacji odpowiada równoznaczny wzrost potrzeb uprawnionych do alimentacji, a zasądzone na rzecz uprawnionych alimenty nie przekraczają możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego.”


od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto