Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dowiesz się, gdzie w mózgu mieszka słowo

Alicja_MR
Alicja_MR
Profesor Ewa Kołodziejek
Profesor Ewa Kołodziejek Sebastian Wołosz
W środę rozpocznie się w Szczecinie IX Forum Kultury Słowa. O tym wydarzeniu opowiedziała nam profesor Ewa Kołodziejek, językoznawca z Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa US, współorganizatorka konferencji.

– Dlaczego to spotkanie jest tak ważne zarówno dla naukowców, jak i mieszkańców Szczecina?
– Wydarzenie to jest ważne z wielu względów, przede wszystkim dlatego, że dotyczy problemów współczesnej polszczyzny, a trudno przeceniać wagę języka narodowego w życiu społeczeństwa i każdego z nas. Po drugie, w przeciwieństwie do innych konferencji naukowych Fora Kultury Słowa, organizowane co 2 lata przez Radę Języka Polskiego, są spotkaniami otwartymi: każdy może na nie przyjść, wysłuchać referatów i zabrać głos w dyskusji. Podczas forum odbędą się nie tylko sesje referatowe, lecz także panele dyskusyjne i warsztaty związane z tematem konferencji. Forum jest też wielkim wydarzeniem dla Szczecina, ponieważ przyjadą do nas wybitni uczeni: językoznawcy, logopedzi, socjolodzy, prawnicy, teolodzy, kryminolodzy, a także dziennikarze, aktorzy, księża i będą dyskutować o wymowie Polaków z perspektywy własnej dyscypliny naukowej i działalności zawodowej.

– Jak doszło do tego, że IX Forum Kultury Słowa odbywa się właśnie w Szczecinie?
– Może dlatego, że jeszcze nigdy się tu nie odbywało? A także dlatego, że członkami Rady Języka Polskiego jest troje pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego, oprócz mnie także prof. Maciej Zieliński, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego i dr Agnieszka Choduń, pracownicy Wydziału Prawa i Administracji US. Chcieliśmy po prostu pokazać gościom konferencji piękny Szczecin. A ja, jako przewodnicząca Zespołu Kultury Żywego Słowa przy RJP, jestem szczególnie usatysfakcjonowania tematem konferencji, bo będzie to prawdziwe święto słowa. Oprócz referatów poświęconych wymowie i wymowności będziemy uczestnikami próby czytanej w wykonaniu prof. Wojciecha Malajkata i jego studentów, weźmiemy udział w dyskusji panelowej poświęconej wymowie scenicznej, wysłuchamy oracji o oracji, dowiemy się, gdzie w mózgu mieszka słowo i jakie są alternatywne sposoby komunikacji. Program tego wydarzenia jest przebogaty.

– Tytuł konferencji to: Mówi się, o wymowie i o wymowności Polaków. Czy to tylko gra słów, czy ma może jakieś szersze znaczenie?
– Wymowność to inaczej umiejętność pięknego, sugestywnego, zrozumiałego mówienia i przemawiania. Całe forum będzie więc poświęcone różnorodnym aspektom polskiej mowy i wymowy.

– Podczas konferencji odbędzie się także finał Ogólnopolskiego Konkursu Oratorskiego „Mistrz Perswazji”.

– Tak, w finale konkursu weźmie udział siedmiu uczestników, którzy wygłoszą mowę na żywo, do tematu, który poznają godzinę przed wystąpieniem. Zadanie niełatwe, dlatego uczestnicy konkursu zasługują na szczególne słowa uznania.

– Oprócz referatów i dyskusji czeka na nas trochę praktyki, czyli część warsztatowa.
– Zapraszamy uczestników forum na warsztaty z emisji głosu, na lekcje twórczego czytania i na czytanie tekstu informacyjnego, a także na warsztaty z dubbingu. Na warsztaty może zgłaszać się każdy. Żeby wziąć w nich udział trzeba się po prostu zapisać. Można zgłosić swój udział przez Internet lub zapisać się osobiście w dniu rozpoczęcia forum. Zapraszamy wszystkich chętnych.

IX Forum Kultury Słowa. Program:

(kliknij na plakat, żeby zobaczyć go w większej rozdzielczości)


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto