Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata: Szczecin miastem muzeów?

Redakcja
„Muzealny Szczecin” – pod takim hasłem odbędzie się 11 spotkanie z cyklu „Czas na Debatę” organizowane przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość.

Czy w przyszłości Szczecin mógłby stać się miastem muzeów? Nie tylko z Muzeum Morskim, czy Muzeum Narodowym, ale też z Muzeum Przełomów współpracującym z Gdańskim Muzeum Solidarności, albo też Muzeum Komunikacji i Techniki. Dyskusje na ten temat chcieliby rozpocząć organizatorzy dzisiejszej debaty.

- Budujmy wspólnie: muzealnicy, przedstawiciele IPN, samorządowcy, a nade wszystko przedstawiciele organizacji pozarządowych i uczestnicy tych wydarzeń. Pamiętajmy, że nikt z nas nie ma monopolu na te działania – mówi Andrzej Łazowski, prezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość. - To pomysł, który fantastycznie wpisuje się w zamysł walki Szczecina o przyznanie tytułu Europejskiej Stolicy Kulturalnej w roku 2016.

Muzeum Przełomów, mogłoby się znaleźć na Łasztowni, jego oddział w sali w budynku Stoczni Szczecińskiej.

-A wszystko to z zapewnionym stateczkiem białej floty jako komunikacją między muzeami. Muzeum Przełomów to zarazem centrum badań i edukacji oraz promocji – rysuje śmiałą wizję Andrzej Łazowski. - Oczywiście można tworzyć kolejne muzea jak: Muzeum Polskiego i Europejskiego Żeglarstwa, rozbudowaną wystawę Eureka, Muzeum Morskie, Centrów Dokumentacji Studiów i Badań nad Wypędzeniem.

Ciekawym pomysłem jest też stworzenie muzeum sportu.

- Kiedyś Florian Kryger pokazał mi swoje królestwo – pokoik z eksponatami zbieranymi przez lata. Wierzę, że i takie miejsce musi powstać przy tworzeniu nowego stadionu. Przecież Szczecin jest miastem mistrzów! – argumentuje prezes stowarzyszenia.

Plany są śmiałe, ale czy to tylko kwestia marzeń? Andrzej Łazowski odpowiada przecząco.

- To realny temat do dyskusji i możliwy do osiągnięcia cel. Przypominam, że Berlin ma swoją wyspę muzeów. A Szczecin mógłby być takim miastem –  nie miastem-muzeum, ale miastem muzeów. Liczącym się na całorocznej mapie turystów i muzealników. Miastem dziedzictwa europejskiego – podkreśla.

- Zapraszamy do odważnej dyskusji, dyskusji nad przyszłością, do której nieuchronnie zmierzamy. Zostawmy swój ślad w tym mieście. Następnym pokoleniom - Andrzej Łazowski.

Czas i miejsce debaty:
Godz. 17.30
Muzeum Narodowe w Szczecinie Oddział Muzeum Morskie
Sala zwana „świetlikiem”, parter
ul. Wały Chrobrego 3

Prowadzący debatę:

  • Antoni Sobolewski – Wiceprezes Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość

Zaproszeni goście:

Dr Paweł Ukielski – Zastępca Dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte podczas obchodów 60. rocznicy jego wybuchu jest wyrazem hołdu mieszkańców stolicy, wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę. Dla szerokiej publiczności ekspozycja otwarta została 2 października 2004 roku. Na powierzchni ok. 1800 m2 w Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się wystawa zawierająca liczne informacje, fotografie, teksty oraz filmy.

Aleksandra Rusnak – przedstawiciel Zespołu – Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” został powołany w marcu 2007 roku. Celem jest promowanie polskiego dziedzictwa narodowego jako ważnego elementu europejskiego dziedzictwa kulturowego, upowszechnienie dorobku historycznego i kulturowego stworzonego przez Polaków po okresie zniszczeń II Wojny Światowej;, prowadzenie działalności edukacyjnej

Lech Karwowski – Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie
Szczecińskie muzeum ustanowiono już 1 sierpnia 1945 r. jako jedną z pierwszych instytucji kultury. Spoczywała na nim odpowiedzialność przejmowania, zabezpieczania, ochrony i ewidencji dóbr kultury zachowanych w mieście i rozproszonych w regionie.
Obecnie, Muzeum Narodowe w Szczecinie mieści się w czterech gmachach i posiada trzy oddziały: Muzeum Morskie, Muzeum Miasta Szczecina, Galeria Sztuki Współczesnej.

Stanisław Horoszko – Dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie
Muzeum istnieje od stycznia 2006. Przygotowuje się do przeprowadzenia szeroko zakrojonych prac remontowych, które przekształcą dawną Zajezdnię Tramwajową Niemierzyn w nowoczesną placówkę kulturalną i naukową.

Arkadiusz Bis – Administrator sedina.pl – Portal Miłośników Dawnego Szczecina
Po uruchomieniu Portalu – w maju 2007 roku, okazało się, że grono osób zainteresowanych wymianą poglądów i informacji o dziejach Szczecina jest bardzo liczne. Nieustannie rozwija się jego formuła; można w nim znaleźć: artykuły opisujące burzliwe dzieje miasta, galerię fotografii, forum dyskusyjne. Oprócz wirtualnej wymiany poglądów, nie tworząc żadnego oficjalnego stowarzyszenia organizuje pokazy, wycieczki, dyskusje.

Agnieszka Fader – Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne. Centrum Wynajmu i Turystyki
Firma ma do zaoferowania bogaty program związany z turystyką przyjazdową: wycieczki jednodniowe lub kilkudniowe, ofertę dotyczącą zwiedzania Szczecina z licencjonowanym przewodnikiem albo tańsza wersja z przewodnikiem audio w oryginalnej formie przekazu. Oferowane propozycje zwiedzania to:
"Historyczny Szczecin", "Droga od socjalizmu do demokracji ", "Tanie zwiedzanie Szczecina", "Lata 60-te", "Śladami XIX-wieku", "Szczecińskie Podziemne Trasy Turystyczne".

Loża Historyków:

Prof. Jan M. Piskorski
Dr Barbara Ochendowska-Grzelak

Do grona publiczności zaprosiliśmy pracowników muzeów regionalnych i izb historycznych z województwa zachodniopomorskiego, aktywne osoby na polu nauki i kultury oraz mieszkańców Szczecina.

Wydarzenia towarzyszące

Prezentacje multimedialne placówek muzealnych
Występ uczniów Zespołu Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie

Szczególne podziękowania dla Dyrekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie za użyczenie przestrzeni muzealnej na debatę.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto