MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny Szczecin na starych fotografiach i pocztówkach. Wyjątkowa wystawa przy Morskim Centrum Nauki

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Na ogrodzeniu budowy Morskiego Centrum Nauki można oglądać wystawę „Poznaj historię Łasztowni - nowego serca Szczecina” autorstwa dr. Marka Łuczaka, obrazującą Łasztownię na starych fotografiach i pocztówkach.

- Budynek Morskiego Centrum Nauki zostanie oddany w przyszłym roku, natomiast wystawa stała będzie realizowana przez 21 miesięcy, więc myślę, że się zmieścimy w terminie - mówi Witold Jabłoński, dyrektor MCN. - W tej chwili prowadzimy działalność w internecie, prezentujemy tam różne doświadczenia, dlatego wymyśliliśmy wydarzenie, w którym mieszkańcy będą mogli uczestniczyć na zewnątrz budynku. Ta wystawa, którą będzie można oglądać w najbliższych miesiącach, pokazuje, jak to miejsce wyglądało historycznie. Wszystko dzięki współpracy z Markiem Łuczakiem.

ZOBACZ TEŻ:

Marek Łuczak jest prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autorem serii monografii o historii Szczecina i licznych publikacji historycznych. Jest również kompozytorem i autorem tekstów („Outsider”). Dr Marek Łuczak udostępnił Morskiemu Centrum Nauki swoje zbiory ze zdjęciami dawnego Szczecina, które zbierał latami. Na wystawie jest ich 30. W dużym powiększeniu na planszach można zobaczyć Szczecin, jakiego nie znamy. Szczecin, który wyglądał bajkowo. Te zdjęcia pochodzą z przełomu XIX i XX wieku oraz z czasów przedwojennych.

- Łasztownia została zbombardowana w 1944 roku - mówi Marek Łuczak. - Zniknęły całe budynki, kościoły, ulice. Dlatego ta wystawa pokazuje tamten Szczecin, przedwojenny. Łasztownia to najmniej znana część Szczecina, a kiedyś toczyło się tutaj aktywne życie, były budynki mieszkalne, sklepy, knajpki.

ZOBACZ TAKŻE:

To wyspa, która na stałe wpisała się w krajobraz Szczecina od średniowiecza. Dziś kojarzy się z wielkimi aspiracjami, imprezami na Dni Morza, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu tutaj tętniło życie. Ludzie mieszkali i pracowali na Łasztowni. 

To był przełom XIX i XX wieku. Zapotrzebowanie na mieszkania przyczyniło się do gęstej zabudowy Łasztowni domami czynszowymi dla robotników, przeplatanymi gmachami fabrycznymi i różnymi obiektami produkcyjno-usługowymi. Do największych należała cukrownia przy ul. Władysława IV (niem. Pommersche Provinzial-Zuckersiederei).  Cała niemal Łasztownia została zrujnowana podczas nalotów lotnictwa alianckiego w ostatniej wojnie, w 1942-1944 roku.

Łasztownia to wyspa z bogatą historią. Jak wyglądała dawniej?

- Od 10 lat staramy się rewitalizować tę część Szczecina - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Zaczęło się od Starej Rzeźni, potem była marina. Wszystko dzięki funduszom europejskim. Morskie Centrum Nauki jest kolejnym elementem tej rewitalizacji, a przy okazji możemy pokazać, jak to miejsce wyglądało kiedyś.

W Morskim Centrum Nauki ma się pojawić sala kinowa, w której będą wyświetlane filmy prezentujące przedwojenną Łasztownię, a wszystko dzięki współpracy z Markiem Łuczakiem.

W przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa z wykonawcą wystawy stałej, którym została firma TRIAS AVI sp. z o.o. z Warszawy. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie, wytworzenie, dostawa, montaż i uruchomienie interaktywnej wystawy stałej.

W skład wystawy stałej MCN wejdzie 213 stanowisk (eksponatów) interaktywnych o różnorodnym charakterze i sposobie interakcji (m.in. mechaniczne, robotyczne, multimedialne, wodne), b) treści multimedialne (prezentacje, aplikacje i inne) oraz wiele innych elementów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto