Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Data 5 lipca ważniejsza od 26 kwietnia

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Podczas dzisiejszej (czwartek) debaty większość historyków opowiedziała się za dniem 5 lipca jako najważniejszym dniem dla dziejów polskiego Szczecina.

W spotkaniu wzięli udział historycy oraz prezydent miasta Piotr Krzystek. Debatę zdominowała dyskusja o ważności dat związanych z dziejami Szczecina w 1945 roku.

- Data 26 kwietnia nie przemawia do mnie – mówił Krzystek. – Nie widzę w niej nic szczególnego. Walki o Szczecin nie wiążą się z polskością Szczecina. Natomiast data 5 lipca mogłaby się stać świętem Szczecina, początkiem polskiej tożsamości.

Większość obecnych przyznała, że data 26 kwietnia jest związana z wkroczeniem Armii Czerwonej do Szczecina i nie była wyzwoleniem, lecz zdobyciem miasta. Chociaż pojawiły się i takie głosy.

- Pamiętajmy, że wówczas na ulicach Szczecina masa jeńców, robotników przymusowych wiwatowała na widok wkraczających oddziałów – argumentował profesor Jan Piskorski. – Podobnie komuniści niemieccy. Dla nich to był dzień wolności od reżimu.

Datę 26 kwietnia poparł również niemiecki badacz dziejów Jörg Hackmann. - Lepiej uzasadniony jest dzień zakończenia działań wojennych, ta data może być znacząca dla wielu nacji związanych ze Szczecinem – powiedział historyk. – 5 lipca to początek polskiej administracji.

Dyskusja nad przeszłością była momentami gorąca. Obok wspomnianych dat pojawiły się kolejne propozycje. Historycy optowali za 2 sierpnia czyli rocznicą zawarcia układów poczdamskich. Padły również propozycje z dziejów najnowszych, aby z nich uczynić ważne daty dla szczecinian: grudzień 1970 czy sierpień 1980.

  • Szczecińska data
    5 lipca 1945 roku w sali byłej biblioteki na drugim piętrze obecnego Urzędu Miasta przy pl. Armii Krajowej Polacy przejęli ostatecznie Szczecin z rąk komendanta wojennego płk. A. Fiedotowa. Piotr Zaremba w towarzystwie zastępców i 15 naczelników wydziałów przejął od niemieckiego burmistrza E. Wiesnera i jego 32 współpracowników agendy niemieckiego zarządu miasta. W chwili przejęcia Szczecina mieszkało w nim oficjalnie 1578 Polaków i około 80 tysięcy Niemców.

    Za: P. Bartnik, J. Macholak, Kronika Szczecina 1945 – 2005; Z biegiem lat, z biegiem dni - Szczecin 2005.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto