MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czartoryscy wkrótce opuszczą Szczecin. To ostatnia szansa obejrzenia wystawy

Redakcja MM
Redakcja MM
To ostatnia szansa obejrzenia w Muzeum Narodowym wystawy ...
To ostatnia szansa obejrzenia w Muzeum Narodowym wystawy ... Muzeum Narodowe / Facebook
To ostatnia szansa obejrzenia w Muzeum Narodowym wystawy "Przeszłość Przyszłości. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich".

W grudniu 2014 roku, po ponad czterech latach, Szczecin opuszczą bezcenne krakowskie skarby z Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

Muzeum Narodowe w Szczecinie w ostatnim tygodniu ekspozycji zaprasza do udziału w specjalnym projekcie "Czartoryscy_last minute". To tygodniowy festiwal sztuki, edukacji i zabawy, a przede wszystkim wyjątkowe spotkanie z pięknem sztuki i bogactwem historii.

Wystawa "Przeszłość Przyszłości" miała dla kultury Szczecina ogromne znaczenie. Eksponaty na niej prezentowane stanowią zarówno niezwykle cenny zbiór pamiątek związanych z historią Polski, jak i wysokiej klasy obiekty z kręgu kultury europejskiej.

Do tej pory można je było podziwiać jedynie w krakowskim Muzeum Książąt Czartoryskich. W związku z modernizacją gmachu tego Muzeum po raz pierwszy od ponad 120 lat kolekcja Czartoryskich, dzięki uprzejmości Fundacji Książąt Czartoryskich, opuściła Kraków i została zaprezentowana w kilku ośrodkach w Polsce, między innymi w Warszawie, Stalowej Woli, Sandomierzu.

Do Szczecina trafiła największa grupa muzealiów. Pokazywany w Szczecinie zbiór był niezwykle bogaty i cenny, nie tylko zachwycający pięknem, lecz także odwołujący się do tradycji patriotycznych. Szczególnie istotne wydaje się to, że kolekcja puławska z licznymi pamiątkami kultury polskiej trafiła do Szczecina.

Buławy i kamizelki

- Wśród bezcennych eksponatów można zobaczyć między innymi kamizelkę Tadeusza Kościuszki; laskę marszałkowską Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego z 1788 roku; maskę pośmiertną Fryderyka Chopina oraz zajmującą honorowe miejsce w Świątyni Sybilli tzw. tarczę wróżebną króla Jan III Sobieskiego ofiarowaną mu przed wyprawą pod Wiedeń.

Liczną grupę zabytków na wystawie stanowią militaria, wśród których można podziwiać bogato zdobioną osiemnastowieczną buławę hetmana Michała Wiśniowieckiego, pochodzącą ze skarbca Ogińskiego.

Zbiory Czartoryskich to również wspaniałe zabytki rzemiosła artystycznego, m.in. średniowieczne emaliowane relikwiarze i krzyże ze słynnego ośrodka Limoges we Francji.

Wszystkie imprezy będą się odbywać w dniach 2-7 grudnia w Muzeum Narodowym. Wśród nich oprowadzanie z przewodnikiem, warsztaty tańca historycznego, koncerty oraz  pokazy musztry, salwa honorowa | Towarzystwo Strzeleckie i Miłośników Broni Dawnej "Grajcar".


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto