Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczą scenki z życia

Redakcja
Zajęcia teatralne, komputerowe i sportowe dla młodzieży oraz warsztaty dla rodziców. Z taką ofertą zaczyna działalność Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Prawobrzeże -Szczecin”.

Stowarzyszenie założyli nauczyciele i rodzice, którzy uznali, że należy zorganizować popołudniowe zajęcia dla dzieci.

– Wreszcie nam się udało, choć staraliśmy się o to od dłuższego czasu – mówi Lidia Chudzia, prezes stowarzyszenia.

W Zespole Szkół Specjalnych nr 9 raz w tygodniu spotykają się uczniowie i absolwenci placówki, ale oferta kierowana jest do wszystkich niepełnosprawnych intelektualnie z Prawobrzeża.

– Do tej pory dzieci wychodziły ze szkoły i wracały do domu. Chcemy stworzyć im możliwość poznawania kolegów, spędzania wolnego czasu, a przede wszystkim pomóc w rozwijaniu codziennych umiejętności – wyjaśnia pedagog Grażyna Dziadkowiec.

Ruszyły już zajęcia sportowe oraz kurs, podczas którego młodzież będzie uczyła się m.in. podstaw obsługi komputera. Program zajęć będzie dostosowany do możliwości osób z umiarkowanym i znacznym upośledzeniem umysłowym.

– Chcemy, by poczuli się samodzielni – wyjaśnia Chudzia. – Nie wszyscy umieją pisać i czytać, dlatego będziemy pracować na ilustracjach i grach dydaktycznych.

Grupą teatralną opiekuje się Maria Frela. Podczas warsztatów uczy przedstawiania scenek za pomocą mimiki i odpowiedniej intonacji głosu. Uczestnicy z oporem pokonują tremę, ale wreszcie stają się aktorami. Odgrywają scenki z życia codziennego, które mają przygotować do samodzielnego wykonywania różnych czynności. Rodzice bywają bowiem nadgorliwi i zdarza się, że prowadzą za rękę dorosłych mężczyzn.

Gdy młodzi ludzie rozwijają swoje umiejętności, w gabinecie pedagoga odbywają się zajęcia dla rodziców. Przyznają, że popełniają wiele błędów, przychodzą żeby sobie pomóc i dostać poradę.

– Rodzice są w bardzo trudnej sytuacji. Codziennie zmagają się z problemami, o których rodzice zdrowych dzieci nawet nie myślą. Niektórzy niepełnosprawni nie umieją się samodzielnie ubrać, załatwić czegokolwiek. Rodzice nie potrafią wytłumaczyć takiemu dziecku, że nie jest „głupie” mimo, że tak słyszy od kolegów z podwórka. Muszą uwierzyć w siebie, dowartościować i to chcemy osiągnąć – dodaje Dziadkowiec.

Po Wielkanocy rozpoczną się lekcje języka angielskiego. Chętnych nauczycieli, którzy chcą bezinteresownie pomóc jest wielu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto