Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej wraków na podwórkach w Szczecinie

Redakcja
Tylko po trzy pojazdy z 38 zakwalifikowanych jako wraki i ...
Tylko po trzy pojazdy z 38 zakwalifikowanych jako wraki i ... Adam Słomski
Tylko po trzy pojazdy z 38 zakwalifikowanych jako wraki i odholowanych przez straż miejską zgłosili się mieszkańcy.

– Teraz, jeśli spółdzielnie wyznaczą strefę ruchu, u nich też można interweniować – mówi Tomasz Klek z magistratu.

– Akcja „Widzisz wrak daj znak” trwa od listopada. Od tego czasu mieszkańcy zgłosili do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz do straży miejskiej informacje o 314 porzuconych samochodach – informuje Tomasz Klek z urzędu miasta w Szczecinie. – Wszystkie sygnały są weryfikowane przez strażników. Do nich należy ostateczna decyzja, czy w poszczególnym przypadku istnieją podstawy prawne do usunięcia pojazdu.

Wcześniej muszą ustalić właściciela oraz poinformować go o konieczności usunięcia lub doprowadzenia do stanu używalności. Na wykonanie zaleceń każdy ma trzy dni, a w szczególnych przypadkach do dwóch tygodni pod rygorem odholowania.

– W większości zgłaszane były wraki pozostawione na parkingach osiedlowych. Nie było jednak przepisów wykonawczych i możliwości skutecznej interwencji prawnej – mówi Klek. – Przepisy dotyczące usuwania pojazdów, w tym tzw. wraków mają zastosowanie do dróg publicznych, stref zamieszkania oraz stref ruchu. Ostatnie pojęcie wprowadzone zostało nowelą ustawy od 4 września 2010. Na przepisy wykonawcze wprowadzające oznakowanie tych stref ruchu przyszło mam trochę poczekać.

A dokładnie do połowy maja tego roku. Wtedy też pojawił się wzór znaku określającego początek oraz koniec strefy ruchu. Jeśli zarządcy terenu, spółdzielnie mieszkaniowe, czy wspólnoty oznaczą odpowiednią taką strefę również interweniować może straż miejska.

– Strefy ruchu dopiero u nas raczkują. Administratorzy zdają sobie sprawę z tego, że wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami. Wiedzą, że wtedy i u nich będziemy utrzymywać porządek – mówi Magdalena Woźniak ze straży miejskiej. – Jeśli będą nieprawidłowości, gromy polecą na nich, tego się boją. Na strefy decydują się najczęściej sieci handlowe. Rzeczywiście, jest mnóstwo zgłoszeń z terenów spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot.

A jak do tej pory można podsumować akcję „Widzisz wrak daj znak”?

– Łącznie, od listopada właściciele z pasów drogowych w Szczecinie usunęli 106 pojazdów. Dodatkowo 10 doprowadzili do stanu używalności. W 45 przypadkach nie stwierdzono już pojazdu w miejscu zgłoszenia, w stosunku do 63 samochodów nie było podstaw do ich usunięcia. 19 samochodów nie było wrakami, a 33 sprawy są w toku. Ustalani są właściciele lub dostali zalecenia usunięcia własności. Odholowano pozostałe 38 samochodów – informuje Tomasz Klek.

Po odholowany pojazd można zgłosić się przez sześć miesięcy. Po tym czasie uznaje się go za porzucony i przechodzi na własność gminy. Podobnie jest, gdy przez pół roku nie uda się ustalić posiadacza. Tylko trzy z odholowanych pojazdów zostały odebrane przez właścicieli.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto