Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić by nie marzły owoce

Robert Duchowski
Robert Duchowski
- Tak dużo jest zniszczonych owoców. Codziennie odkrywam nowe – mówi ze złością pani Agnieszka z Pogodna. - Pomarzły grusze, wiśnie, winogron, agrest, pigwa, krzewuszka, jeżyna i truskawki.

Działkowcy martwią się. Wydawało się, że przymrozków już nie będzie, tymczasem jest inaczej.

- Wydawało się, że winogrona u mnie nie dostały, jednak listki, które rozwijają się z pąków, są porażone - i nie jest to choroba – dodaje pani Agnieszka.

Jak sobie z tym radzić
Przymrozki wiosenne są przyczyną poważnych strat. Wytrzymałość roślin na nie jest nie tylko cechą gatunkową czy nawet odmianową, ale zależy także od stopnia rozwoju pąków kwiatowych, a nawet kondycji roślin. Co to oznacza? Na pewno mniejsze plony. Ale i na przymrozki są sposoby.

- Ja włączam deszczownie, gdy temperatura zbliża się do zera i wyłączam po wschodzie słońca – radzi jeden ze spotkanych przez nas działkowców. - Tym sposobem unikałem szkód podczas majowych przymrozków. Ponadto ładny widok jest po wschodzie słońca jak rośliny i cały ogród jest w soplach lodu.

Innym sposobem ograniczania strat jest ogrzewanie powietrza w sadzie. Wystarczy spalić np. trociny, brykiety czy słomę.

Jest też trzeci sposób. Jeżeli mamy niewiele roślin to wystarczy przykryć je włókniną, tekturą, a małym roślinkom wystarczą nawet „czapki" z gazet.

Zraszanie i mieszanie powietrza
Specjaliści radzą również zastosowanie innego sposobu.

- Skutecznie można ochronić rośliny jeżeli temperatura spadnie najwyżej do – 3 stopni – mówi prof. Bożena Michalska, kierownik katedry Meteorologii i Klimatologii na Akademii Rolniczej w Szczecinie. – W przypadku działki wystarczy obfite zraszanie ziemi, która dzięki temu dłużej utrzymuje ciepło. W przypadku ostrzejszego mrozu poniżej 7 stopni, żadna z metod nie jest skuteczna.

Innym sposobem ochrony roślin przed przymrozkami wiosennymi jest mieszanie powietrza. Metoda ta jest bardzo skuteczna przy występowaniu zjawiska inwersji termicznej — kiedy nad zimnym powietrzem przy gruncie zalega warstwa cieplejszego powietrza. Jeśli warstwy te wymieszamy, temperatura przy gruncie może wzrosnąć od 1°C do 3°C. Poprzez mechaniczne mieszanie powietrza można uchronić rośliny przed niezbyt silnymi przymrozkami (do –3,3°C).

Było nawet -7
Najniższa temperatura była w Szczecinie 2 maja, wtedy spadła do około minus 3 stopni. Ale 22 kwietnia chwycił większy mróz. Słupek rtęci wskazał 7 kresek poniżej zera.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto