Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co planują nowi zarządcy Trafostacji Sztuki? Poznańska firma Baltic Contemporary

Redakcja
Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Trafostacja Sztuki w Szczecinie Andrzej Szkocki
Od 1 listopada firma Baltic Contemporary rozpoczęła zarządzanie Trafostacją Sztuki Szczecin. Poznaliśmy jej pierwsze plany.

Sztuka współczesna z krajów nadbałtyckich
Poznańska firma Baltic Contemporary objęła zarządzanie Trafostacją po wygranym przetargu. Przegranym okazało się szczecińskie Stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej. Funkcję dyrektora objęła Constanze Kleiner, która pojawiła się w Szczecinie na festiwalu inSPIRACJE w czerwcu tego roku.

Budynek Trafostacji Sztuki nadal jest w remoncie, ale BC robi plany. W najbliższej perspektywie czasowej planowane są: utworzenie instytucji, zaangażowanie personelu, budowa infrastruktury, akwizycja środków itp., oraz przygotowanie otwarcia oraz planu wystawienniczego.

Budynek Trafostacji, który powstaje przy pl. św. Ducha, miał być oddany do użytku pod koniec października tego roku, ale z powodu niespodzianek, na które natrafili budowlańcy, remont się opóźnia i potrwa do wiosny 2013 roku.

- Po otwarciu Trafostacji Sztuki chcemy organizować wystawy łączące interdyscyplinarnie sztukę wizualną oraz muzykę, dające przestrzeń zarówno dla wielkich nazwisk międzynarodowej sceny, jak i lokalnej produkcji sztuki - informuje Łukasz Koterba, rzecznik prasowy Baltic Contemporary. - Punkt ciężkości położony zostanie na sztukę współczesną krajów położonych nad Bałtykiem.

Miejsce Trafostacja Sztuki powinna, jako Baltic Contemporary wykreować rozpoznawalny na arenie międzynarodowej program wystawienniczy. Wszelkie prawa do marki Baltic Contemporary będą własnością miejskiej instytucji kultury Trafostacji Sztuki, a nie firmy zarządzającej, jak sugerowano to w różnych źródłach.

Na razie nie wiadomo jaka wystawa będzie otwierać nowe miejsce na mapie kulturalnej miasta.

- Trafostacja Sztuki ma statutowe zadanie współpracować z wszystkimi instytucjami w Szczecinie, a Baltic Contemporary ma życzenie i wolę takiej współpracy - mówi Łukasz Koterba. - Kooperacje te muszą jednak być wcześniej zaplanowane i ustalone, a dopiero od 1 listopada posiadamy formalną sposobność ku temu. Podkreślenia wymaga z pewnością ustalona już z 13 Muzami kooperacja w ramach odbywających się w 2013 roku inSPIRACJE Genesis.

Trafostacja Sztuki ma być miejscem, w którym prezentowana będzie sztuka współczesna, przede wszystkim sztuki wizualne, ale także koncerty i wydarzenia artystyczne.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto