Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co będzie w tym budynku fabrycznym?

von sadow
von sadow
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej i otworzeniu możliwości uzyskiwania środków pomocowych na różne kulturalne przedsięwzięcia posypały się projekty wykorzystania starych zabytkowych zabudowań przemysłowych.

Wiele napisano o pomyśle utworzenia szkoły baletowej w zniszczonym gmachu starej olejarni ( wpisanego do rejestru zabytków) a przed tym młyna parowego przy ul Debogórskiej. Już w 2005 r. miasto przekazało Fundacji Balet zabudowania olejarni. Wydawało się, że przy pomocy funduszy pomocowych z Unii pomysł, który w międzyczasie rozrósł się do Domu Sztuki w którym funkcjonowałaby m.in. jedna z największych w Europie szkół baletowych, uda się zrealizować bardzo szybko.

Nie mniej jak o olejarni naczytaliśmy się o projekcie przystosowania starej transformatorowni przy ul Św. Ducha na centrum sztuki współczesnej – Trafostacja Sztuki Szczecin. W tym wypadku w powstanie Trafostacji Sztuki zaangażowane jest Miasto Szczecin, stowarzyszenie Zachęta Sztuki Współczesnej, miasto Schwedt i stowarzyszenie Kunstbauwerk. W budynku starej transformatorowni planowane są wystawy, koncerty i wszelkiego rodzaju działania artystyczne. Tranformacja Sztuki Szczecin miałaby współpracować z powołaną niedawną Akademią Sztuki.

Jednak w obydwu powyższych przypadkach (przynajmniej na zewnątrz) nic się nie dzieje. Obydwa projekty borykają się z brakiem funduszy na remont w przeciwieństwie do budynku na głębokim zapleczu ul Druckiego Lubeckiego (właściwie lepiej go widać w całej okazałości od strony przejazdu tramwajowego przez dawne tereny magazynowe jednostki wojskowej), przy którym postawiono rusztowania, trwa remont i przystosowanie na co nie udało mi się dowiedzieć. Niedawno widziałem informacje o pożarze tego obiektu porównywalnego gabarytowo do starej olejarni czy starej transformatorowi.

Zawsze uważałem, że infrastruktura poprzemysłowa jest doskonałym miejscem do prezentowania nauki, kultury i sztuki a nawet obiektów muzealnych, ważne że w mieście znikną „wieczne rudery" (a podobnych gabarytowo niezagospodarowanych budowli jest jeszcze wiele na ul Światowida, czy nawet ul Kolumba) zyskując tak potrzebne nowe wykorzystanie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto