Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciepło, które truje i zabija

tkuczynski
tkuczynski
Śmieci spalane w domowych piecach są często przyczyną jesiennych pożarów. To nie jedyne zagrożenie. Wyjątkowo toksyczny dym z odpadów, może spowodować śmiertelne zatrucie.

W kamienicach i domkach płoną stare buty, ubrania, meble i opakowania po różnych produktach.

–Nie można oddychać – skarży się Wojciech Matuszczak, mieszkaniec Warszewa. –Od razu czuć, że z dymem jest coś nie tak, ma przenikliwy i drażniący zapach. Czarna chmura szybko roznosi się po całej ulicy, smród wdziera się do domu. Nie ma mowy o relaksie lub spacerze. Ludzie nie mają świadomości, że trują siebie i przy okazji innych mieszkańców okolicy.

Plastikowe butelki, kartony z folią czy stara odzież spalają się w wyższych temperaturach niż drewno i węgiel. Strażacy ostrzegają, że palenie śmieci w domowych piecach jest bardzo niebezpieczne i może wywołać pożar mieszkania.

– Odpady palą się o wiele gwałtowniej – podkreśla Marian Binczarowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. – Rozpalane są często za pomocą benzyny czy denaturatu i płoną tak intensywnie, że w kominie zajmuje się sadza.

Duże płomienie mogą także doprowadzić do rozszczelnienia pieca. Do domu mogą przedostać się śmierteleny tlenek węgla oraz toksyczne dioksyny, silnie zatruwające organizm.

– Jeśli ktoś nie ma środków na to, żeby kupić węgiel czy drewno na opał, może zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – przekonuje Przemysław Borowiecki, rzecznik MOPR-u. – Wszyscy klienci naszego ośrodka co roku dostają opał do domu. Warunkiem uzyskania pomocy są dochody. W przypadku osoby samotnej to 477 zł miesięcznie. W rodzinie dochód na jedną osobę nie może przekraczać 351 zł. Nie wymagamy żadnych dokumentów. Przeprowadzamy jedynie wywiad w środowiskowy i na jego podstawie podejmujemy decyzję. W sytuacjach podbramkowych, kiedy jest bardzo zimno, cała procedura zostaje przyspieszona. Już następnego dnia po zgłoszeniu można dostać opał.

Komentarz
Marek Jaszczyński
Nie trujmy się!

Jak przekonać ludzi, że palenie w piecach wszystkim, odbije się negatywnie na nich samych? Chyba najlepsza byłaby kampania podobna do tej, która dotyczy skutków palenia papierosów. Efekt? Ludzie dbają o zdrowie i palą mniej. Palenie śmieciami nie jest oszczędnością. Możemy uszkodzić piec i zatruć się czadem. Skoro urzędnicy potrafią złożyć obietnice o zaopatrzeniu najbardziej potrzebujących w opał, to mogę powiedzieć jedno: nie zatruwajmy otoczenia!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto