Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Chmura zanieczyszczeń nad Szczecinem? Na razie jakość powietrza w naszym mieście jest dobra, ale trzeba śledzić wskaźniki

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Prognozowana chmura zanieczyszczeń nad Szczecinem. Jakość powietrza w naszym mieście jest dobra, ale trzeba śledzić wskaźniki
Prognozowana chmura zanieczyszczeń nad Szczecinem. Jakość powietrza w naszym mieście jest dobra, ale trzeba śledzić wskaźniki archiwum
W chwili obecnej wskaźniki jakości powietrza badane on-line nie wskazują na wzrost zanieczyszczeń w Szczecinie - mówi Anna Bakierowska z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Szczecinie. - Ale na bieżąco trzeba śledzić sytuację z zanieczyszczeniami w Szczecinie. Najlepiej na naszej stronie internetowej.

- Na naszym portalu jakości powietrza - www.powietrze.gios.gov.pl - nie ma znacznego pogorszenia się wskaźników powietrza w tej chwili - mówi Anna Bakierowska z RWMOŚ w Szczecinie. - Ale w każdym momencie sytuacja może ulec zmianie.

- Na razie więc nie ma przeciwskazań do otwierana okien, czy wychodzenia na spacery - dodaje. - Takie zastrzeżenia co do izolacji nakazały władze w Niemczech w miejscu wybuchu. Trzeba śledzić informacje na stronach IMGW i naszej.

ZOBACZ TEŻ:

Także Emilia Szewczak z IMGW uspakaja:

- Z naszych obserwacji zdjęć satelitarnych wynika, że chmura oddaliła się w kierunku północnym - mówi i dodaje, że oni też sprawdzają jakość powietrza w Szczecinie i w tej chwili (godzina 10.30) jest ona dobra.

Odsyła do ostatniej aktualizacji informacji związanej z wybuchem na terenie Chempark w Leverkusen i pojawieniem się toksycznych chmur.

Oto komunikat:
28.07.2021, godz. 9.30: Sytuacja po pożarze w Niemczech - aktualizacja komunikatu IMGW-PIB. Ogólnodostępne dane monitoringu zanieczyszczeń w Europie do obejrzenia m.in. na stronie https://aqicn.org/map/germany/ na tę chwilę nie wskazują na pojawienie się zanieczyszczeń wywołanych wczorajszym pożarem w w Leverkusen. Na zdjęciach satelitarnych również nie widać niczego niepokojącego. Wczorajszy przelot satelity Sentinel-5P, wyposażonego w czujnik do monitorowania składu chemicznego atmosfery, miał miejsce mniej więcej w czasie dogaszania pożaru (od 13:23 do 13:33 czasu lokalnego).

Na produktach satelitarnych nie widać żadnego nietypowego śladu w atmosferze, jeżeli chodzi o zawartość NO2, CO i aerozolu absorbującego. Jak pokazują prognozy trajektorii cząstki, czyli przemieszczania się powietrza, powietrze znad rejonu pożaru górą kieruje się bardziej na północ, w kierunku Bałtyku, a to oznacza, że powinno ominąć Polskę.

Służby niemieckie zaklasyfikowały wybuch jako ekstremalne zagrożenie. Mieszkańcy otrzymali informację, aby pozostać w domach, zamknąć okna i wyłączyć urządzenia wentylacyjne. Po godzinie 13-tej służbom ratunkowym udało się ugasić pożar, a straż pożarna poinformowała, że pierwsze badania nie wskazują na skażenia powietrza zagrażające życiu i zdrowiu, mimo że zapaliły się zbiorniki z paliwem, co oznacza ewentualne rozprzestrzenianie się węglowodorów aromatycznych. Z najnowszych prognoz opartych na modelu GFS wynika, że rozproszona smuga zanieczyszczeń dotrze do granic Polski, w rejon Niziny Szczecińskiej, w środę 28 lipca w godzinach porannych (7-9 rano).

Koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, w tym częściowo również „wypłukaniu” przez opady deszczu. Zanieczyszczenie nie jest obecnie widoczne na zdjęciach satelitarnych, ponieważ w rejonie zdarzenia panuje duże zachmurzenie. W godzinach wieczornych powinny być dostępne obrazy z czujnika TROPOMI z satelity Sentinel-5P, który służy badaniu składu chemicznego atmosfery. IMGW-PIB monitoruje sytuację, kolejne komunikaty będą podawane w naszych serwisach informacyjnych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Chmura zanieczyszczeń nad Szczecinem? Na razie jakość powietrza w naszym mieście jest dobra, ale trzeba śledzić wskaźniki - Głos Szczeciński

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto