Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Caryce ze Szczecina, które wstrząsnęły Europą (Raport)

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Obie na chrzcie otrzymały imię Zofia. Pierwsza z Zoś to późniejsza słynna Katarzyna II, a druga to Maria Fiodorowna, jej synowa.

Po latach, gdy obie panie się poznały, Katarzyna zachwycona urodą Marii i tym, że też pochodzi ze Szczecina, pisała o tym w listach do przyjaciół. Uważała, że Szczecin, to miasto niezwykłe, skoro wydało dwie caryce.

Katarzyna II przyszła na świat w 1729 roku, w okazałym budynku przy dzisiejszej ul. Farnej (obecnie jest tam siedziba PZU). Później rodzina przeniosła się do Zamku Książąt Pomorskich. Dziewczynka nazywana pieszczotliwie Fikchen miała wiele swobody. Bawiła się z dziećmi szczecińskich mieszczan. Nie była okazem zdrowia. O jej edukację dbała matka, ale nie okazywała uczuć. Te przelała na młodszego syna.

W 1743 roku rodzina opuściła Szczecin. Zosia miała 14 lat. W rok później wraz matką została zaproszona do Rosji przez ciotkę carycę Elżbietę. Podróż do Moskwy trwała ponad dwa miesiące. Dziewczynka spodobała się Elżbiecie. Poleciła uczyć ją rosyjskiego. I jeszcze w tym samym roku Zofia przyjęła wiarę prawosławną i przybrała imię Katarzyna Aleksiejewna.

Wkrótce została żoną księcia Piotra. W pamiętnikach napisała, że „nudziła się i ziewała”, co nie było prawdą. Bo szybko znalazła pocieszenie w ramionach licznych kochanków. Po śmierci męża, w 1762 roku objęła tron i panowała 34 lata. To właśnie caryca Katarzyna II doprowadziła do rozbioru Polski.

Jesteśmy znowu w Szczecinie i jest rok 1759. W dzisiejszym pałacu pod Globusem przy pl. Orła Białego przyszła na świat księżniczka Zofia Dorota von Wirtemberg. Niestety, nic nie wiemy o życiu księżniczki Zofii. Co prawda całe życie prowadziła dzienniki, ale tuż przed śmiercią kazała je spalić. W 1776 roku poślubiła Pawła Piotrowicza, syna Katarzyny II. Katarzyna w prezencie ślubnym podarowała młodym kompleks pałacowy w Pawłowsku, który utalentowana plastycznie Maria wspaniale urządziła. Gdy w 1801 roku zamordowany został powszechnie znienawidzony car Paweł, mąż Marii, tron objął jej syn Aleksander. Po nim rządy sprawował jego brat, despota Mikołaj I. W sumie obaj synowie Matki Carów ponad pół wieku rządzili Rosją.

Żadna z caryc nie wróciła do Szczecina, ale Katarzynie miasto zawsze było bliskie. Podarowała mu kolekcję pamiątkowych medali. Były eksponowane w Ratuszu Miejskim. Zaginęły w czasie wojny. W 160 rocznicę urodzin Katarzyny II, w 1889 roku Niemcy na budynku przy Farnej zawiesili tablicę z brązowego granitu. Do wojny było tam też niewielkie muzeum. Tablica została zdjęta dopiero w 1949 roku. Znajduje się w magazynie muzealnym. Na tym budynku oraz na Pałacu pod Globusem są trójjęzyczne tablice informacyjne.

Zobacz zdjęcia:

Przeczytaj też:

Waszym zdaniem:

 

 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto