Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywny Samorząd: z myślą o niepełnosprawnych

Robert Duchowski
Robert Duchowski
Tylko do końca września osoby niepełnosprawne mogą składać ...
Tylko do końca września osoby niepełnosprawne mogą składać ... Robert Duchowski
Tylko do końca września osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny Samorząd”, finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Realizatorem programu na terenie Gminy Miasto Szczecin jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie. 

Głównym celem programu „Aktywny Samorząd” jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów pomocy w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

Program „Aktywny Samorząd” został podzielony na dziewięć obszarów. Każdemu z nich przypisano cel szczegółowy. Adresatami przedsięwzięcia są osoby niepełnosprawne, które są w wieku aktywności zawodowej lub dziećmi. W większości obszarów osoby w wieku aktywności zawodowej muszą posiadać dysfunkcję narządu wzroku lub ruchu oraz orzeczenie o niepełnosprawności  w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

Osoby do 16 roku życia muszą posiadać dysfunkcję narządu wzroku lub ruchu oraz orzeczenie o niepełnosprawności.

Cel programu uda się osiągnąć m.in. dzięki udzieleniu pomocy finansowej na zakup i montaż oprzyrządowania do posiadanego samochodu. Będzie można ubiegać się również o dofinansowanie zakupu specjalistycznego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem, a  także urządzeń lektorskich, brajlowskich i wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Dofinansowane zostaną również szkolenia w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu komputerowego i oprogramowania.

Adresaci odpowiednich obszarów wsparcia będą mogli starać się ponadto o pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kat. B oraz utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Program „Aktywny Samorząd” przewiduje także pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.

W tym przypadku chodzi o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka osoby niepełnosprawnej w żłobku lub przedszkolu. Chcąc otrzymać wsparcie, osoba niepełnosprawna powinna złożyć wniosek z uzasadnieniem, w którym wskaże związek udzielania dofinansowania z możliwością realizacji celów programu.

W praktyce oznacza to przygotowanie planu aktywizacji zawodowej, edukacyjnej lub społecznej. Niespełnienie tego warunku będzie skutkować wyłączeniem z programu.
Wnioski o dofinansowanie, wraz z wymaganymi załącznikami, są dostępne w Dziale Pomocy Osobom Niepełnosprawnym oraz w osobnej zakładce "Aktywny Samorząd" - program dla osób niepełnosprawnych na stronie internetowej MOPR www.mopr.szczecin.pl.

Szczegółowych informacji na temat programu „Aktywny Samorząd” udzielają pracownicy Działu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym MOPR w Szczecinie przy ulicy Abramowskiego 19 (wejście od ulicy Mickiewicza), tel. 91 46 46 150 lub 91 46 46 151.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto