Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Żyj i pracuj na słonecznym pokładzie". Billboardy w Szczecinie zachęcają do pracy w Niemczech

Redakcja MM
Redakcja MM
Urząd pracy w Pasewalku rekrutuje Polaków do pracy i nauki za ...
Urząd pracy w Pasewalku rekrutuje Polaków do pracy i nauki za ... Sebastian Wołosz
Urząd pracy w Pasewalku rekrutuje Polaków do pracy i nauki za zachodnią granicą. Po trzech latach można zdobyć zawód, posadę i nauczyć się języka.

Żyć i pracować na słonecznym pokładzie Niemiec – tym propagandowo brzmiącym hasłem urząd pracy w Pasewalku zachęcał na billboardach szczecinian, aby wzięli udział w projekcie Główka pracuje – Cleveres Köpfchen. Ma on ułatwić polskiej młodzieży podjęcie nauki w Niemczech, w tak zwanym systemie dualnym (uczeń odbywa praktyki w zakładzie pracy i uczy się teorii w szkole zawodowej).

Podczas sobotnich targów w Szkole Salezjańskiej niemieccy pracodawcy prezentowali swoje oferty. Towarzyszyli im Polacy, którzy wzięli udział w projekcie. Wśród nich była Ewa Witt ze Świnoujścia. Skończyła technikum ekonomiczne w rodzinnym mieście oraz studia na kierunku finanse i rachunkowość na Uniwersytecie Szczecińskim.

– Przez te dziewięć lat nauki w Polsce nauczyłam się mniej niż przez ostatni rok w Niemczech, gdzie uczę się i pracuję w charakterze księgowej w biurze doradztwa podatkowego Akzepta – zapewnia. – System dualny to idealne połączenie teorii z praktyką, coś, czego brakuje w polskim systemie edukacji.

Nauka i praca w systemie dualnym trwa od poniedziałku do piątku. Przez trzy dni Ewa pracuje w biurze w Heringsdorfie, dwa pozostałe spędza w ławkach szkoły zawodowej Steuerfachangestellte w Greifswaldzie.

– Teoria z praktyką dzięki temu harmonijnie się uzupełnia – mówi Ewa. – Kiedy w pracy czegoś nie wiem, pomaga mi wiedza ze szkoły i na odwrót.

Ewa chwali sobie także inne aspekty pracy w Niemczech. – Nie ma lepszego sposobu na naukę języka – mówi. – Zanim wzięłam udział w projekcie, bardzo słabo mówiłam po niemiecku. Rok pracy i nauki za granicą daje dużo swobody w posługiwaniu się językiem.

Udział w projekcie nie oznacza dla Ewy rozstania z rodzinnym domem.

– Cały czas mieszkam w rodzinnym Świnoujściu, mam blisko i do Heringsdorfu, i do Greifswaldu – mówi.

Krystyna uczy się i pracuje w Pasewalku już dwa lata. Jest pielęgniarką w klinice Asklepios.

– Skończyłam w Polsce dwa kierunku studiów: promocję zdrowia, socjoterapię i resocjalizację – mówi. – Pracowałam w starostwie za marne pieniądze. W międzyczasie zaczęłam samodzielnie uczyć się niemieckiego. Zaczęłam w internecie szukać pracy w Niemczech. Udało się dostać na kształcenie dualne do kliniki Asklepios i przekwalifikować. Bardzo sobie chwalę ten wybór. Jako pielęgniarka w Polsce po trzech latach studiów weszłabym na salę szpitalną i nie wiedziałabym, gdzie leży strzykawka. A tutaj od razu mam teorię połączoną z praktyką. Od samego początku byłam rzucona na głęboką wodę, asystowałam przy operacjach. Jestem pewna, że wiem więcej, niż niejedna absolwentka pielęgniarstwa w Polsce.

Oferty kształcenia dualnego w Niemczech skierowane są przed wszystkim do osób od 16 do 27 roku życia. Co trzeba zrobić, żeby wziąć w nim udział?

– Najpierw trzeba znaleźć pracodawcę i przesłać swoją aplikację, niekoniecznie po niemiecku – mówi Bożena Witt z urzędu pracy w Pasewalku, doradca Eures (międzynarodowej organizacji, współorganizatora projektu). – W przypadku pozytywnego przejścia rozmowy kwalifikacyjnej, podpisywana jest umowa na kształcenie dualne z pracodawcą, a my organizujemy kurs języka niemieckiego dla takiej osoby: 2 razy w tygodniu w Szkole Salezjańskiej od stycznia, następnie w ferie zimowe i wakacje letnie odpowiednio 2 i 10 tygodni kursu w niemieckim Ueckermunde. Dopiero potem rozpoczyna się kształcenie dualne. Trwa ono 3,5 roku. W efekcie uczestnik projektu zdobywa zawód.

Jak podkreśla Bożena Witt, kształcenie dualne to raczej nauka niż praca zarobkowa.

– W trakcie projektu uczestnicy otrzymują około 500 euro miesięcznie, co tylko w tak młodym wieku jest korzystną stawką – mówi. – Ale najważniejsza jest nauka zawodu i języka. Po trzyletnim kursie zdobywa się fach w ręku i świetlaną perspektywę pracy, w Niemczech, Polsce, czy gdziekolwiek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto