Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwierzęta na drodze. Policja apeluje o ostrożność

GB
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Sylwia Stachowicz
Tylko w październiku, na terenie powiatu kolskiego, doszło do trzech kolizji spowodowanych przez nagłe wtargnięcie zwierząt leśnych na drogę. Policja apeluje do kierowców o zachowanie wzmożonej ostrożności na drogach.

Jesień to czas wzmożonej migracji zwierząt leśnych, a kolizja z dzikiem czy sarną może zakończyć się tragicznie.

Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko kolizji ze zwierzęciem:

- uważaj na znaki drogowe i dostosuj prędkość jazdy do warunków panujących na drodze,
- do kolizji z udziałem zwierząt leśnych dochodzi bardzo często jesienią. Jadąc o świcie lub o zmierzchu, jedź wolniej, rozglądaj się i bądź gotowy do hamowania,
- gdy zwierzę pojawi się w pasie drogi, zwolnij, możesz również zatrąbić. Nie włączaj długich świateł, zwierzęta tracą wtedy orientację i podążają instynktownie za jego źródłem. Z postawy tzw. "zamrożenia" (odrętwienia), jaką przyjmują często jeleniowate na widok oślepiającego światła, możesz wydobyć zwierzę trąbiąc i mrugając światłami,
- w nocy światła reflektorów samochodu odbijają się od dna oka- zwierząt. Nie lekceważ takich odblasków, jeśli widzisz je w pobliżu drogi. Oślepione zwierzęta mogą wybiec bezpośrednio przed pojazdem.
- pamiętaj, że kiedy na drodze spotkasz sarnę lub dzika może za nimi podążać całe stado.

Co zrobić, gdy potrącisz zwierzę lub widzisz martwe zwierzę na drodze:

- zjedź na pobocze i włącz światła awaryjne,

- możesz (nie musisz) podejść do zwierzęcia żeby sprawdzić, czy żyje lub jest ranne,

- jeżeli jest ranne, nie próbuj mu pomóc, odejdź szybko, gdyż zwierzę może być niebezpieczne. Natychmiast zawiadom Policję, lub zadzwoń pod numer 112. Zabezpiecz miejsce zdarzenia trójkątem ostrzegawczym,

- możesz spróbować ściągnąć martwe zwierzę z drogi, jeżeli stanowi zagrożenie dla innych kierowców, ale upewnij się, że jest to bezpieczne dla Ciebie

Nie za każdą szkodę wyrządzoną przez dzikie zwierzę możemy domagać się odszkodowania. Przysługuje ono w dwóch sytuacjach.

- Pierwsza to ta, gdy szkoda powstała w jakimkolwiek związku przyczynowo-skutkowym z wykonywaniem polowania. Jeżeli spłoszona przez nagonkę zwierzyna nagle wybiegła na drogę możemy wywodzić, że fakt taki nie miałby miejsca, gdyby nie pędzenie i domagać się odszkodowania za straty powstałe w wyniku kolizji od zarządcy obwodu łowieckiego. Takiego samego odszkodowania możemy domagać się również wówczas, gdy w okolicy odbywało się polowanie indywidualne.

- Inna sytuacja wiąże się z nagłym wtargnięciem zwierzyny na drogę. Miejsca, w których zwierzyna łowna najczęściej przekracza drogi powinny być oznaczone odpowiednim znakiem drogowym. Jeżeli nie były, a jesteśmy w stanie wykazać, że właśnie tamtędy zwierzyna często przekracza drogę, przemieszczając się z jednego kompleksu leśnego do drugiego lub wychodząc z lasu na miejsca żerowania, można uznać, że brak oznakowania jest efektem zaniedbania osób lub instytucji prowadzących gospodarkę łowiecką i do nich kierować wniosek o wypłacenie odszkodowania za kolizję.

Adresy zarządów kół łowieckich dzierżawiących dany obwód lub adres zarządcy obwodu, który nie jest wydzierżawiony uzyskamy w starostwie lub urzędzie gminy.

W przypadku zwierząt łownych z całorocznym okresem ochronnym(łoś) lub zwierząt chronionych, odpowiedzialność ponosi skarb państwa.

źródło: KPP w Kole

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kolo.naszemiasto.pl Nasze Miasto