Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań twardzielem na wakacjach

Redakcja MM
Redakcja MM
Sztuka przetrwania, czyli inaczej survival zyskuje coraz więcej zwolenników.

Co pociąga nas do zdobywania umiejętności związanych z przetrwaniem w warunkach ekstremalnych? Chęć sprawdzenia się, ucieczka od cywilizacji - mówią Anna Gołąb i Dorota Papież ze Szczecina.
Co to takiego

Survival występuje w wielu odmianach, które można ukształtować dla własnych potrzeb.

Zazwyczaj wyróżnia się trzy główne odmiany: militarny, zielony i miejski. Survival militarny – celem jest, podobnie jak w wojsku, nabycie i utrzymanie umiejętności pozwalających na zachowanie sprawności i życia dla wykonania ustalonego zadania.

Survival zielony - celem jest nabycie i utrzymanie umiejętności pozwalających na samowystarczalną egzystencję w warunkach przebywania poza cywilizacją. Ten rodzaj survivalu nastawiony jest na rekreację, ale przygotowuje też do działań w warunkach zagrożeń podczas klęsk żywiołowych, katastrof komunikacyjnych, itp.

Survival miejski - celem jest działanie samowystarczalne w warunkach metropolii.

Ekwipunek

Bagaż winien być lekki, o niezbyt wielkich rozmiarach, sprzęt i materiały odporne na
wilgoć, zimno i gorąco, zapakowane w sposób wodoszczelny, łatwe do przetransportowania.

Odzież na pewno powinna być praktyczna, wygodna, nie krępująca ruchów, mało brudząca się, z wieloma kieszeniami i najlepiej zapinana na zwykłe guziki, które można przyszyć gdy się oderwą. Specjaliści polecają odzież turystyczną, wykonaną z tkaniny uniemożliwiającej przenikanie wody i wiatru, ale nie hamującej parowania potu i dostępu powietrza. Bardzo ważną częścią ubioru są buty, na zakupie których
nie należy oszczędzać. Muszą być wygodne, mocne, miękkie i powinny dobrze trzymać nogę w kostce.

Opinia eksperta

Alicja Maria Jankowska psycholog

- To „ucieczka” od cywilizacji, chęć obcowania z przyrodą, poczucia szumu wiatru,
zobaczenia zieleni leśnej. Podziwiam tych ludzi, to spory wysiłek organizacyjny i fizyczny. To sposób na zmęczenie cywilizacją: żyjemy bowiem w pogoni za kolejnymi gadżetami: telewizją, internetem, telefonem. Cywilizacja wchłania nas nie pozostawiając miejsca na wolność.

Dla fanów nowinek technicznych

Turystyczna nawigacja GPS od nawigacji samochodowych różni się dodatkowymi funkcjami i przystosowaniem do zmiennych warunków pogodowych. Dlatego są odporne na wodę, kurz i uszkodzenia mechaniczne. Jego dodatkową zaletą jest praca na zwykłych bateriach AA. Ich wymiana w trasie będzie znacznie prostsza niż doładowanie nietypowego akumulatorka. Ze względu na swoje zastosowanie odbiorniki tego typu oferują też dodatkowe funkcje zaprojektowane specjalnie z
myślą o wędrówkach: bezprzewodową komunikację z miernikami tętna, silniejsze anteny zapewniające komfortową pracę w trudnych warunkach (zachmurzenie, skały itp.), pomiar ciśnienia, temperatury i wysokości. Koszt tego typu sprzętu waha się od kilkuset złotych do nawet 2500 zł.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto