Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, kiedy kończą ważność karty parkingowe osób niepełnosprawnych w Szczecinie

Redakcja MM
Redakcja MM
Redakcja MM
Wszystkie karty parkingowe osób niepełnosprawnych 1 lipca 2015 roku stracą ważność. Wniosek o nową kartę trzeba złożyć osobiście.

W Powiatowym Zespole do spraw Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Starzyńskiego w Szczecinie na razie złożono około 1,8 tys. wniosków o wydanie kart. Dziennie obsługiwanych jest około 100 osób, dlatego trzeba liczyć się z kolejkami.

- Dziennie przyjmujemy kilkadziesiąt wniosków o wydanie nowej karty, przyjmujemy także wnioski o wydanie orzeczenia, czy legitymacji, stąd większa niż do tej pory liczba interesantów - mówi Lidia Gugała, przewodnicząca PZOON w Szczecinie. - Do końca czerwca 2014 roku kartę wydawał urząd miasta. Z moich informacji wynika, że takich kart było około 13 tys. Po zmianie przepisów tylko część osób będzie mogła otrzymać kartę na podstawie starego orzeczenia. Trzy czwarte z tych osób niepełnosprawnych, by ją uzyskać będą musiały ponownie stawić się na komisję.

Na starych zasadach, bez ponownego badania komisji, kartę parkingową mogą wyrobić osoby, które miały wydane orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności (kod schorzenia 05R 10 N04-O wraz z zapisem spełniania przesłanek określonych w art. 8 ust. 3a przepisów prawa o ruchu drogowym). Takich osób w naszym mieście jest około 1,3 tys. Zostały już poinformowane o takiej możliwości za pośrednictwem listów.

- Według nowych przepisów kartę mogą otrzymać osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności bez względu na jej rodzaj - symbol schorzenia - dodaje Gugała. - W orzeczeniu musi być jednak zapis, że ta osoba spełnia wspomniane przepisy prawa o ruchu drogowym. O kartę mogą ubiegać się także osoby z umiarkowanym stopniem, z kodami 05R i 04O i 10N, one też muszą spełniać te przepisy. Są to schorzenia ruchowe, neurologiczne i okulistyczne, pozostałe nie kwalifikują się. Przed zmianą przepisów karty mogły posiadać osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, teraz jest to niemożliwe.

Wniosek trzeba złożyć osobiście, ale o odbiór można poprosić osobę, którą wnioskodawca upoważni na piśmie.


Dochodzi do awantur

Przy zasadach otrzymania karty jest zapis, że osoba niepełnosprawna pełnoletnia musi złożyć wniosek osobiście. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, w której osoba ta jest ubezwłasnowolniona.

- Mamy w związku z tym duże problemy - zauważa Lidia Gugała. - Członkowie rodzin przychodzą z pełnomocnictwem wydanym przez notariusza, ale nam nie wolno go uznać. Klienci są oburzeni, padają mocne słowa, jesteśmy straszeni mediami. Tymczasem wykonujemy tylko to, co przewidują przepisy. Jeśli ktoś potrzebuje karty, jeździ samochodem, może się u nas pojawić i złożyć wniosek.

Wniosek o wydanie karty parkingowej można pobrać ze strony internetowej urzędu miasta, następnie należy wpłacić na konto 21 zł, przynieść dowód wpłaty, wypełniony wniosek i jedno zdjęcie. Zdjęcie oraz podpis wnioskodawcy na karcie są zeskanowane. Karty wyrabiane są na bieżąco, a zawiadomienie o ich odbiorze w siedzibie PZOON przy ul. Starzyńskiego 2 w Szczecinie, wysyłane jest w ciągu 30 dni.


od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto