Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak wygląda Brama Portowa na starych pocztówkach

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To pozostałość dawnych fortyfikacji pruskich. Brama została zbudowana w stylu barokowym w latach 1725–1727 według projektu holenderskiego projektanta fortyfikacji Gerharda Corneliusa van Wallrawe.

Chyba nikt nie wyobraża sobie jednego z głównych skrzyżowań w centrum Szczecina bez tej budowli. Zewnętrzna ściana bramy została ozdobiona przez francuskiego rzeźbiarza Bartholomé Damarta. Umieszczono tu tarczę z monogramem króla Fryderyka Wilhelma I, fundatora tego obiektu. W attyce tablica ze złoconym napisem w języku łacińskim, który informuje o prawach państwa brandenburskiego do Pomorza i Szczecina, ponieważ Fryderyk Wilhelm w 1719 kupił Szczecin od Szwedów za dwa miliony talarów.

Nad inskrypcją znajduje się panorama miasta wraz z Viadrusem (bogiem rzeki Odry). Powyżej widnieje owalna tarcza z herbem Prus, zwieńczona królewską koroną. W latach 1976–2013 wewnątrz Bramy Portowej mieścił się sklep w z wyrobami artystycznymi Cepelia. Obecnie (2015) wewnątrz Bramy mieści się teatr kameralny.

W latach 1902–1932 przed Bramą Portową stała fontanna z neobarokowym pomnikiem bogini Amfitryty dłuta berlińskiego rzeźbiarza Reinholda Felderhoffa. W czasie II wojny światowej w obawie przed zniszczeniem zdemontowano zdobione szczyty bramy i ukryto w Lesie Arkońskim, a samą bramę obsadzono bluszczem i tak przetrwała wojnę. Zdobione szczyty i ozdoby odnaleziono w roku 1957 i z powrotem zamontowano na bramę.

Przed II wojną światową brama nosiła nazwę Brama Berlińska (Berliner Tor), ponieważ przez tę bramę prowadziła droga ze Szczecina do Berlina.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak wcześniej bez maszyn latających jakoś sobie radzono z robieniem panoram miasta. 

- Mówiąc "zdjęcie lotnicze" mam jednak na myśli fotografię zrobioną ze statku powietrznego, czyli samolotu, sterowca, balonu wyjaśnia Czejarek. - Proszę nie mylić tego ze zdjęciami robionymi z dachów budynków bo to zupełnie coś innego i takie fotografie są już znane od początku XX wieku. Bardzo często wykorzystywano wysokie budynki i ich wieże do fotografii.

Dawny Szczecin z lotu ptaka. Zobacz niesamowite zdjęcia [GALERIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto