Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Znamy projekt nowego budynku Wydziału Informatyki na ZUT-cie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Wygrała pracownia Heine, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia.

Zwycięska koncepcja stawia na integrację życia akademickiego i publicznego oraz na wsparcie innowacyjności, rozwoju badawczego i naukowego poprzez zastosowanie optymalnych rozwiązań.

- Ten projekt wpisuje się w koncepcję konsolidowania naszych obiektów - mówi prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT. - Zdecydowaliśmy się na wybudowanie kampusu, który ma połączyć nasz potencjał dydaktyczny z centrum inkubacji nowych technologii. Mam nadzieję, że to będzie kampus, który będzie łączyć nie tylko naszych studentów, ale całe środowisko naukowe i otoczenie gospodarcze.

Nowy budynek Wydziału Informatyki ma stanąć w sąsiedztwie Wydziału Elektrycznego przy ul. 26 Kwietnia w Szczecinie. Nowy obiekt ma być inspirujący, innowacyjny, dostępny i wspomagający przeprowadzane tam procesy naukowo-dydaktyczne. Będzie otoczony zielenią, która jest uwzględniona w zwycięskim projekcie.

- Wydział Informatyki jest jednym z najbardziej znaczących ośrodków naszej uczelni - mówi prof. Jerzy Pejaś, dziekan Wydziału Informatyki ZUT. - Funkcjonując w dwóch budynkach wydziałowych przy ul. Żołnierskiej wykształciliśmy ponad 7 tysięcy studentów. Część z nich uzyskała tytuł doktora. Ale w dotychczasowej lokalizacji nasze możliwości się wyczerpały. W nowej siedzibie oczekujemy przestrzeni, które będą miały nowoczesne i wygodne sale dydaktyczne, laboratoria, w których będziemy prowadzili wspólne badania i współpracowali z podmiotami zewnętrznymi. Mam nadzieję, że ten obiekt stanie się sercem kampusa wydziału.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej został ogłoszony przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny i szczeciński oddział SARP. Do udziału zgłosiło się 36 pracowni architektonicznych z Polski. Ich pomysły oceniała komisja konkursowa.

- To był bardzo trudny i ciekawy konkurs - mówi przewodniczący komisji architekt dr Maciej Miłobędzki. - Będzie to miejsce niezwykłe, otwarte nie tylko na relacje wewnątrz uczelni, ale również na relacje z mieszkańcami miasta. Prace, które zostały nadesłane, prezentowały bardzo wysoki poziom. Z perspektywy wieloletniego sędziego mogę powiedzieć, że rzadko się zdarza, żeby jedna trzecia prac była brana pod uwagę do zwycięstwa. To nie jest częste zjawisko.

Koszt nowego wydziału ZUT jest szacowany na 130 mln zł. Budynek może powstać w ciągu 4-5 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sanatorium Czytelnicze w bibliotece w Chrzanowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znamy projekt nowego budynku Wydziału Informatyki na ZUT-cie - Szczecin Nasze Miasto

Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto